tren
tren

Antrepo Nedir? Antrepo Çeşitleri

Antrepo Nedir? Antrepo Çeşitleri

Antrepo Nedir? Antrepo Ne Demek?

Antrepo ne demek? Antrepo dış ticaret terimlerinden olan antrepo, gümrük mevzuatına tabi olmuş eşyaların, gümrük işlemleri yapılana kadar muhafaza edildiği bir tür depodur. Antrepoda gümrük mevzuatına uygun olarak eşyanın depoya konulmasından sonra muhafaza için herhangi bir süre sıkıntısı yoktur ve bu süre içinde vergi ödemesinin gerekli olmamaktadır.

Antrepo Çeşitleri Nelerdir?

Antrepolar, kullanıcı çeşidine göre iki bölümde adlandırılır. Birincisi Özel Antrepolar, ikincisi ise Genel Antrepolardır. Eğer işletme kendi eşyalarını muhafaza ediyorsa bu antrepo türüne özel antrepo denir. Herkes tarafından kullanılan antrepolar ise genel antrepolar olarak adlandırılır. Depolama sırasında alınan ve Ardiye Ücreti diye adlandırılan ücret ise eşyanın antrepo işletmesiyle anlaşarak muhafaza edilmesinde verilecek ücrettir.

Forklift Nedir? Detay için tıklayınız!

Eğer ithalatçı bir firma iseniz, yurtdışından veya içinden aldığınız malın tamamını alıp antrepoya yerleştirirsiniz. İthalatçı olarak ithalat vergisi vermek istemiyorsanız sadece ardiye ücreti ödersiniz. Ardiye ücreti eşyanın depoda bulunduğu sürece ödenir. Antrepoda bulunan mallar yurt içinde müşteri buldukça ve satıldıkça antrepodan mallarını piyasaya verir. İthalat vergisini mallarını sattıkça öder.

Antrepo Türleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Dış Ticarette antrepolar, genel ve özel diye iki bölüme ayrılır. Bu antrepo çeşitlerinin de kendi aralarında farklı türleri bulunmaktadır. Genel Antrepolar: Herkes tarafından kullanabilen ve çeşitli eşyaların depoya konulmasına verilen isimdir. Genel antrepolar A Tipi, B Tipi ve F Tipi diye üç bölüme ayrılırlar.

  • A Tipi Antrepo: Genel antrepo çeşidi olan A tipi antrepolar, antrepo işletmecisinin stokları takip ettiği, kayıtlarını tuttuğu antrepo türüdür. Ve herhangi bir noksanlık görüldüğü zaman gümrük vergisinden antrepo işletmecisinin sorumludur.
  • B Tipi Antrepo: Bu antrepo tipinde, eşyalar kullanıcının sorumluluğundadır. Bu sorumluluk Gümrük Mevzuatının 97. Maddesinin birinci fıkrasında belirtilmiştir. Antrepo işletmecisi, sadece depoyu kiralar, stokların kayıtları tutulmadığı için gümrük kontrolünde beyanname ve belgeler esas alınır.
  • F Tipi Antrepo: Genel antrepo türlerinden olan F tipi antrepolar sadece gümrük işletmeleri tarafından işletilirler.

Özel Antrepolar: İşletmenin sadece kendi mallarını muhafaza etmek için kullandıkları depodur. Özel antrepolarda C Tipi, D Tipi ve E Tipi diye üç bölümden oluşur.

  • C Tipi Antrepolar: Özel antrepo türlerinden olan ve işleticisi ile kullanıcısının aynı kişi olduğu, depoya alınan maldan da bu kişinin sorumlu olduğu antrepo türüdür.
  • D Tipi Antrepolar: Antrepo işletmesinin ve kullanıcının aynı kişi olduğu özel antrepo türlerinden biridir. Gümrük Mevzuatının 104. Maddesinin üçüncü fıkrasının uygulandığı bu antrepo türünde vergiler eşyanın depoya alındığı tarihteki kıymet miktarına göre alınır. Daha sonra eşyalar serbest dolaşıma sokulabilir.
  • E Tipi Antrepolar: Özel antrepo türlerinden olan E tipi antrepo, Gümrük Kanunun 93. Maddesinin dördüncü fıkrasında belirtilen işleticisinin ve kullanıcının aynı olduğu antrepo çeşididir. Stok kayıtlarını antrepo işleticisi tutar ve stok defterine kayıt eder.
Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.