tren
tren

İntermodal Taşımacılık Nedir?

İntermodal Taşımacılık Nedir?

İntermodal Taşımacılık Nedir?

İntermodal Taşımacılık nedir? Intermodal nakliye , yükün iki veya daha fazla nakliye modu ile taşınmasını ifade eder. Kargoları intermodal konteynerlere yükleyerek , gönderiler kamyonlar, trenler ve kargo gemileri arasında sorunsuz bir şekilde hareket edebilir.

Intermodal gönderiler tipik olarak iki kategoriden birine girer: uluslararası intermodal veya yurtiçi intermodal. Uluslararası intermodal gönderiler, 20 veya 40 fitlik konteynerlerde seyahat eder. Uluslararası intermodal gönderiler okyanus gemileri, kamyonlar ve trenler arasında seyahat ederken, ürün seyahatin tamamı boyunca aynı konteynerde kalır. Yurtiçi intermodal gönderiler 53 metrelik konteynerlerde seyahat ediyor. Bu gönderiler “yerli intermodal” olarak adlandırılsa da, ürünler yine de yurtdışından gelebilir. Temel fark, ürünlerin 20 veya 40 fit uluslararası konteynerlerde bir limana ulaştıktan sonra, ister çapraz yükleme tesisinde, ister aktarma tesisinde veya dağıtım merkezinde olsun, 53 fitlik yerel konteynerlere aktarılmasıdır. Oradan iç (yani “yurtiçi”) destinasyonlara ulaşım sağlanır.

Ürünler yurtiçi intermodal konteynerlerde tırlar ve trenler arasında sevk edildiğinde, intermodal nakliye süreci şu şekilde işler:

Ürünler bir kamyon şasesi üzerindeki bir konteynere yüklenir.

Kamyon, konteyneri genellikle kısa bir mesafede bulunan intermodal bir rampaya çeker. Bu kamyon hareketine genellikle “drayage” denir.

İntermodal rampada, konteyner şasiden kaldırılır, daha sonra düz bir arabaya veya kuyu arabasına yerleştirilir, böylece uzun mesafe için trenle gönderilebilir.

Konteyner başka bir intermodal rampaya ulaştığında, bir depoya, mağazaya veya dağıtım merkezine teslim edilmek üzere bir kamyona geri aktarılır.

Hub Group, yurtiçi intermodal nakliye konusunda uzmanlaşmıştır. Yeager, “Hub’da konteyneri müşteriden alıyoruz ve demiryolu rampasına getiriyoruz – demiryolunun devraldığı yer burası” dedi. “Terminallerinden varış noktasına getiriyorlar ve sonra oradan alıp bir şasiye koyuyoruz ve genellikle bir mağazaya veya son teslimat için müşterinin dağıtım merkezi olan varış noktasına getiriyoruz. tüketici.”

Intermodal Taşımacılığın Faydaları Nelerdir?

Hub Konteyner Transferi Intermodal Nedir?

Bir intermodal konteyner kamyondan trene aktarılıyor

Intermodal yük taşımacılığı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok sayıda avantaj sunar :

Maliyet etkinliği

Yakıt verimliliği

Mevcut kapasite

Uzun yol taşımacılığına kıyasla sürdürülebilirlik

Tutarlı, güvenilir hizmet

Lojistik nedir? Detayları için tıklayınız.

Peki, nakliyeciler intermodal nakliyeyi neden önemsesinler? Bu avantajları bir araya getiren intermodal, nakliyecilere yalnızca kamyonla nakliyeye akıllı bir alternatif sunabilir. İntermodal nakliye, şirketlerin veya müşterilerinin tesislerinin kapısında ray olmadığında bile şirketlere demiryoluna erişim sağlar ve herhangi bir sermaye yatırımı yapmadan demiryolunun avantajlarından yararlanmalarını sağlar.

Intermodal Ekonomisi Ekonomi özellikle

nasıl çalışır? Los Angeles’tan Chicago’ya 100 kamyon dolusu nakliye yaptığınızı varsayalım. Bir intermodal tasarruf hesaplayıcısı kullanarak intermodal kullanmak size yılda ortalama 115.800$ tasarruf sağlayacaktır.

Yeager, “Intermodal, nakliyecilerin malları taşıması için, özellikle ekonomik faydalar için harika bir yol” dedi. “Bir kamyon yüküne kıyasla önemli tasarruflar ve daha iyi yakıt ekonomisi gördüğünüz daha uzun mesafeli taşıma türlerinde malları taşımak için yakıt açısından çok daha verimli ve uygun maliyetli bir yol. Son derece tutarlı bir hizmet düzeyinde çok uygun maliyetli, kapasite çözümüdür.”

Yeager, özellikle perakende sektöründe gitgide daha fazla şirketin müşterilerine daha uygun maliyetli bir şekilde nasıl yaklaşabileceklerini düşündüklerini ve intermodal’ın bu çözümü sunduğunu söyledi. Ürünleri oraya hızlı, zamanında ve harika bir hizmetle ulaştırabilmeniz gerekiyor” dedi. “%45 perakende olan müşteri tabanımızı düşündüğümüzde, bunu uçtan uca sunabilmek bizim için son derece önemli. Intermodal, şirketler için nihai mil maliyet artışlarının maliyetini dengelemek için gerçekten etkili bir çözüm, ancak bunu ithalattan son müşteriye kadar yüksek hizmet tarzında ve sorunsuz bir çözümle yapıyor.”

Hizmet Tutarlılığının Yararları

Intermodal ekonomisine ek olarak, hizmet tutarlılığı da karşılığını verebilir. Örneğin Hub Group, daha önce intermodal sevkiyatı yapmamış bir perakendeciyle çalıştı. Şimdi, kamyon yükü işlerinin yaklaşık %30’u dönüştürüldü ve şirket şimdiden faydalarını görüyor. Bunun nedeni, Hub’ın ürünleri doğrudan perakendecinin mağazasına teslim etmesi ve yükleme rıhtımlarını konteynerlerin ne zaman varması gerektiğine göre çalıştırmalarıdır. Bu, zamanında sevkiyatın doğrudan çalışanlarının üretkenliğine bağlı olduğu anlamına gelir – eğer personel oradaysa ancak konteynerler yoksa, yapılamayan işler için ödeme yapıyorlar demektir. Bugün, Hub Group’un intermodal hizmeti, şirketin en tutarlı sağlayıcısıdır ve bu, yalnızca intermodal sağlayıcıları değil, şirketin kamyon yükü ağını da içerir. Yeager, “Harika bir hikaye,” dedi. “Teknolojiye yaptığımız yatırımlarla, uçtan uca görünürlük ve daha iyi planlama sağlayarak gönderileri gerçek zamanlı olarak takip edebiliyoruz. Para biriktirdiler, daha iyi hizmet alıyorlar ve bu onlar için çok önemli çünkü bu personel için para ödüyorlar, yani geç kalırsak, bu onların maliyetlerine envanter dışında büyük bir etki yapıyor.”

Sürdürülebilirlik

Maliyet ve hizmet avantajlarına ek olarak Yeager, intermodalın yakıt verimliliğinin de onu daha çevreci bir nakliye yöntemi haline getirdiğini söyledi. Ortalama olarak, ABD yük demiryolları bir ton yükü galon yakıt başına 470 milden fazla taşıyabilir ve bu da demiryolunu yükü karadan taşımanın en çevre dostu yolu haline getirir. Bu nedenle, nakliyeciler transit geçişlerinin uzun mesafeli kısmını demiryoluna dönüştürdüklerinde, nakliye için daha çevre dostu bir yoldan yararlanıyorlar.

Örneğin Los Angeles’tan Chicago’ya giden 100 tır dolusu sevkiyatı ele alalım. Bu gönderiyi intermodal’e dönüştürmek, yılda yaklaşık 210 metrik ton karbondioksit (C02) tasarrufu sağlar.

Yeager, “Intermodal yakıt açısından son derece verimli, bu nedenle karbon ayak izimizi ve sürdürülebilirlik üzerindeki etkimizi düşündüğümüzde, bu da bir başka büyük avantaj” dedi. “Sürdürülebilirlik puanlarıyla çok ilgilenen birçok müşterimiz var. ve CO2 emisyonlarının önlenmesi ve intermodal bu değeri sunuyor.”

Yeager, intermodalin toplam geçiş süresine bir veya iki gün ekleyebileceğini, ancak bunun buna değdiğini söyledi. Yeager, “Bir kamyon dolusu hareketten yaklaşık bir gün daha uzunuz, bu nedenle bir müşterinin sahip olacağı artan envanter maliyetlerinin bir kısmını dengelememiz gerekiyor” dedi. “Ama aynı zamanda çok tutarlı bir ürün alıyorsunuz. Kamyonları yoldan çekiyorsunuz, böylece otoyollardaki tıkanıklığı azaltıyorsunuz. Demiryolunun ekonomisi göz önüne alındığında, yakıt verimliliği konusunda daha iyi bir iş çıkarıyorsunuz. Ve son bir yılda gerçekleştiğini gördüğümüz şey, zamanında gelen tutarlı bir hizmet ürünü. Beklendiği zaman bir sevkiyat gelir. Gördüğümüz hizmet iyileştirmeleriyle birlikte, giderek daha fazla müşterinin, ileriye dönük tutarlı bir kapasite kaynağı olarak intermodal aradığını görüyoruz.”

Intermodal’ı Kimler Kullanmalı?

Hub Kamyon Intermodal Nedir

Intermodal yük taşımacılığı, hemen hemen her gönderici için bir olasılıktır. Gönderinizin çıkış noktasında veya varış noktasında raylara sahip olmanız gerekmeksizin, intermodal son derece erişilebilir. Kamyonlar, gönderinin ilk ve son kilometresini halleder ve aradaki kısmı taşımak için tren kullanmanın faydalarından yararlanırsınız.

Intermodal için ideal aday kimdir? Yeager, sorulacak birincil soruların ne kadar uzağa ve nereye nakliye yaptığınız olduğunu söylüyor. “Baktığımız en büyük parça, mesafenin uzunluğu” dedi. “Bir demiryolu merkezine veya terminale yakınlık da çok önemli. Örneğin, bir Hub Group kamyonunun bir rampadan 300 milden daha uzaktaki bir dağıtım merkezine bir şey götürdüğü durumlarda, yük kısmı çok uzunsa, ekonomi pek de iyi çalışmaz.”

Yeager, intermodal taşımacılığın çok çeşitli şirketler için çalışabileceğini söyledi. “Hub Group’ta, tipik olarak dünyanın dört bir yanındaki büyük perakende ve tüketici ürünleri şirketleriyle çalışıyoruz – ve hepsi bunu biraz farklı şekillerde kullanıyor” dedi. “Her birinin farklı taşıma uzunlukları veya farklı çıkış ve varış noktaları olsa da, hepsi intermodal taşımacılığın sağladığı değer ve hizmeti arıyor.”

Intermodal ile Hangi Ürünleri Gönderebilirsiniz?

Konu intermodal nakliyeye gelince, intermodal bir konteynerde seyahat edebilecek hemen hemen her şeyi gönderebilirsiniz. Yeager, “Demiryolunun taşımaya istekli olduğu şeyle uyumlu olduğu sürece, gerçekten herhangi bir ürün olabilir” dedi. “Lastikleri, tüketim mallarını taşıyoruz – çocuk bezi bile olabilir. Intermodal’ın harika yanı bu; son derece esnek bir kapasite kaynağıdır.”

Yük demiryolları tipik olarak kişisel malları, yolcuları, evcil hayvanları veya diğer canlıları göndermez, ancak demiryollarının ne yaptığının listesi uzundur, bu nedenle çok çeşitli ürünler intermodal konteynerlerde gönderilebilir.

Intermodal Gönderi Görünürlüğü Sağlar mı?

Hub Tren Intermodal Nedir

Ürünler kamyonlar ve trenler arasında hareket ettiğinde, nakliyeciler envanterlerinin görünürlüğünü kaybetme konusunda tedirgin olabilirler. Tarihsel olarak durum böyle olsa da Yeager, bugün intermodal taşımacılığın nakliyatçıların aradığı görünürlüğü sunduğunu söyledi. “Geçmişte bir kara delikti. Ancak Union Pacific’in ortaklığı ve teknoloji yatırımlarımızla bunu çözdük. Bu nedenle, görünürlük kaybı artık yanlış bir adlandırmadır, ancak bunu geliştirmek için büyük adımlar attık” dedi. “Çoğu müşteri bu görünürlüğü elde etmeyi umuyor ve Union Pacific ile olan ortaklığımız sayesinde biz bunun en ön ucundayız. Amacımız müşterilerimize sorunsuz, uçtan uca bir çözüm sunmaktır.”

Gönderi görünürlüğünü artırmak için Hub Group, yapay zeka ve makine öğrenimi modelleriyle birleştiğinde şirketin tüm konteynerlerine uydu izlemeyi yerleştirdi ve müşteriye her an konteynerinin nerede olduğunu ve konteynerine ne zaman varacağını söylemesini sağladı. hedef. Ardından şirket, müşterilerin anlık bildirimler almasına, gönderileri aktif olarak takip etmesine ve izlemesine, fiyatları almasına ve genel olarak ihtiyaç duydukları uçtan uca görünürlüğe sahip olmalarına olanak tanıyan Hub Connect adlı müşteriye yönelik bir platform oluşturdu.

Bir Intermodal Nakliye Örneği Nedir?

Çok kanallı nakliyeye harika bir örnek, çevrimiçi sipariş ve müşterilerin hızlı teslimat beklentileri sayesinde son mil teslimatının giderek daha önemli hale geldiği çok kanallı perakende pazarıdır. Intermodal, bir sevkiyatın müşterinin kapısına kadar olan bu son kilometresini idare edemese de, ürünlerin nihai tüketiciye gitmeden önce nihai dağıtım merkezine veya sipariş karşılama merkezine ulaşmasında uzun vadeli bir rol oynar. Yeager, “Son mil teslimatı son derece pahalı ve bu değişmeyecek” dedi. “Intermodal, tam bir kamyon yükü yapmanın maliyetinin bir kısmını azaltmak için tutarlı, değerli bir ürün sunuyor.”

Hub Group için bu, şirketin sürücülerinden birinin konteynerlerinden birini bir üretim tesisinden veya dağıtım merkezinden alması ve ardından onu bir trene aktarılmak ve demiryoluyla nakledilmek üzere bir demiryolu rampasına getirmek anlamına geliyor. Konteyner varış noktasına ulaştığında, başka bir Hub Group sürücüsü onu bir mağazaya, dağıtım merkezine veya lojistik merkezine teslim edilmek üzere alır.

Yeager, “LA’dan Chicago’ya muhtemelen intermodaldeki en büyük şerittir” dedi. “Her iki tarafta da bu alımları ve teslimatları yapacak sürücülerimiz var. Artık eve teslimatı da yapıyoruz, böylece bu ürünleri son tüketiciye kadar ulaştırabiliyoruz. Hub ve Union Pacific’in müşterilerimize kusursuz bir ulaşım deneyimi sunabileceği yer burasıdır.”

Intermodal Taşımacılığının İlk Adımı Nedir?

UP Hub Train 1 Intermodal Nedir?

Intermodal’ı denemekle ilgileniyorsanız, Yeager öncelikle bunun envanteri yönetme şeklinizi nasıl etkileyebileceğini anlamanızı önerir, Hub Group müşterilerinin değerlendirmesine yardımcı olur. “Envanter etkisine tam olarak bakar ve önce bunu anlardım” dedi. “Bu, müşterilerimizle her zaman yaptığımız bir şey. Başarılı bir geçişin büyük bir parçası olan tedarik süresi zincirini tesis düzeyinde anlamalarını sağlıyoruz. Bu teslim süresini tesis düzeyinde alırsanız, gerçekten iyi bir konumda olacaksınız.”

Yeager ayrıca intermodal’in karayolu (OTR) kamyon çözümüyle nasıl karşılaştırılacağını görmek için bir maliyet/fayda analizinin tamamlanmasını önerir. “Kamyonla karşılaştırmayı düşündüğünüzde, yalnızca envanter maliyetlerine değil, tam değere bakmanızı öneririm” dedi. “Tutarlılık ve hizmetle ne elde ettiğinizin tüm yelpazesine ve büyük olasılıkla kamyona karşı maliyet farkına bakın.”

Nakliyecilerin atabileceği basit bir adım, intermodal ve OTR transit süresi, tahmini intermodal nakliye maliyeti ve bir yıl boyunca beklenen karbon emisyonu tasarrufları arasında bir karşılaştırma görmenizi sağlayan bir intermodal tasarruf hesaplayıcı kullanmaktır.

Son Intermodal Denizcilik Trendleri Nelerdir?

Son birkaç yılda intermodalde iki intermodal trend ortaya çıktı: daha fazla sevkiyat görünürlüğü ve daha tutarlı hizmet. Sırada ne var?

Yeager, Hub Group’ta, hareketin kamyon kısmı üzerinde daha fazla kontrol kazanmaya odaklandıklarını söyledi. “Geçmişte intermodal endüstrisi, taşıma tarafında üçüncü taraflar ve bağımsız yükleniciler aracılığıyla yönetiliyordu” dedi. “Hub Group, daha fazla sürücüümüzü kamyonlarımızla kontrol etmek için proaktif bir yaklaşım benimsiyor. Bence bu, görmeye devam edeceğiniz bir trend.” Daha fazla kontrol ile daha da tutarlı, zamanında hizmet gelir.

Teknolojik gelişmeler de, özellikle Uygulama Programlama Arayüzü (API) biçiminde tepeden aşağı iniyor . Yeager, “Daha fazla teknoloji entegrasyonunu zorlamaya ve intermodal’ı hem görünürlük hem de müşterilerimize bilgi alma yeteneğinde lider olmaya devam ediyoruz” dedi. “Giderek daha fazla müşterinin API’ye geçtiğini görüyoruz. Buna oldukça fazla yatırım yapıyoruz ve bunun trend olmaya devam edeceğini düşünüyoruz çünkü bu, bilgiyi gerçek zamanlı olarak iletmenin çok daha verimli ve daha iyi bir yolu.”

API’ler, ulaşım ve lojistik şirketlerinin çeşitli teknoloji platformları arasında daha kolay bilgi paylaşmasına izin verdiğinden, Yeager, mevcut veri miktarı çok büyük olabileceğinden ve odak noktası olması gerektiğinden, müşterinin tam olarak hangi bilgileri aradığını anlamanın önemli olacağını söyledi. müşterinin işi üzerinde anlamlı bir etkisi olan veriler.

Hub Grubu Intermodal Yük Taşımacılığında Nasıl Bir Rol Oynar?

UP Hub Train 2 Intermodal Nedir?

1971 yılına dayanan bir geçmişe sahip olan Hub Group, onlarca yıldır intermodal yapıyor. Şirket kurulduğu sırada, o zamanlar bindirme hizmeti olarak adlandırılan (mallarla dolu römorkların düz arabalara yüklendiği) aracılık yapıyordu ve kendi varlıklarından hiçbirine sahip değildi. O zamandan beri çok şey değişti. Şimdi, şirketin 38.000 konteyneri var ve yükleri alıp teslim eden 4.000 şoför istihdam ediyor.

Yeager, “Rolümüzü müşteriler ve intermodal arasındaki kanal olmaya devam etmek, mükemmel hizmet sunmaya devam edecek kapasite ve kamyon taşımacılığı çözümleri sağlamak olarak görüyoruz” dedi . “Müşterilerimiz ve tedarik zincirleri için tasarruf, verimlilik ve görünürlük fırsatlarını belirlemeye odaklanmaya devam etmeyi planlıyoruz. Intermodal bunu yapmak için bir fırsattır – artık sadece yakıt tasarruflu ve uygun maliyetli bir yol değil, aynı zamanda yüksek hizmet ve çevresel açıdan sürdürülebilir. Müşteriler, intermodal’ı en büyük kapasite kaynağı olarak görmeye devam edebilirler.”

Kaynak: https://www.up.com/customers/track-record/tr080420-what-is-intermodal-shipping.htm

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.