tren
tren

E-Lojistik Nedir?

E-Lojistik Nedir?

E-Lojistik Nedir?

e-lojistik, günümüzün trend satış biçimi e-ticaret yoluyla satış yapan firmaların müşteri istek ve ihtiyaçlarına yanıt verebilmesi ve bunu da hızlı yapabilmesinin gerekli şartlarından biridir.

e-ticaret  yapan şirketler, gerek dağıtımda, gerek depolama hizmetlerinde, gerekse iade süreçlerinde e- lojistik hizmetleri aldıklarında kendi işlerini yapmaktan başka bir noktaya odaklanmak zorunda kalmazlar. Onların yerine tüm lojistik süreçleri yönetecek bir partnerleri vardır çünkü.

Bu kısa açıklamadan da anlaşılacağı gibi e-lojistik, e- ticaret yapan kişi ya da firmaların, tüm sipariş, depolama, iade süreçlerini seçtikleri lojistik şirketin devrettiği bir süreçtir.

E-LOJİSTİK NE DEMEK?

E-lojistik, en kısa tanımlamayla sipariş, dağıtım, depolama, gümrükleme gibi lojistik süreçlerin gerçekleştirilmesinde internet teknolojisinin kullanılmasıdır. Bu teknolojinin içinde ürün taşıyan aracın GPRS ile takibi ve teslimat süresini dakikasına dakikasına bildirmek gibi eylemler de vardır. Ürünün depodan alınıp, paketlenmesi, taşım aracına yüklenmesi ve teslimatının gerçekleştirilmesinin gerçek zamanlı takibi de e- lojistiğin sunduğu nimetlerdendir. 

Bir başka tanıma göre ise e-lojistik, bilgi paylaşımını, veri aktarımını vb. basitleştirmek için geleneksel tedarik zinciri sürecinde bilgi ve teknoloji altyapısının kullanma sürecini ifade eder. Esasen, tedarik zincirindeki geleneksel lojistik süreçlerin çoğunu çevrimiçi bir platform aracılığıyla yürütmek anlamına gelir. Örneğin, web sitesi ve pazar yeri satışı, kurye yönetimi, iade işlemleri gibi işlemler daha çok e-lojistikte otomasyona bağlıdır.

En güncel tanım ise, “E-lojistik, çevrimiçi bir platformda (web sitesi, pazaryeri vb.) mal satışı yapan bir organizasyonun tüm fiziksel akışlarının yönetimi” şeklindedir.

E-LOJİSTİĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Teknolojinin hızlı gelişimi ve dijitalleşme nedeniyle Türkiye’de de e-lojistik talebi günden güne artmaktadır. Çok sayıda e-ticaret şirketi, ulusal ve uluslararası düzeyde üretim ve tedarikte e-lojistik hizmetleri alarak işlerini yürütmektedir. Zira e-lojistik öncelikle tedarik zinciri sürecini yönetmeyi kolaylaştırıyor.

Ayrıca e-lojistik söz konusuysa daha yüksek bir hızdan söz ediliyor. Çünkü e- lojistik müşteri beklentilerini daha hızlı karşılamakla ilgilidir.

Geleneksel lojistikte örneğin stok durumu, hangi ürünün nereye, kimin tarafından hangi araçla gönderildiği, ne zaman teslim edileceği gibi bilgiler farklı metodlarla manuel olarak toplanmaktadır.  

Ancak e-lojistikte bilgiler internet, RFID, Elektronik Veri Değişimi (EDI) ve IoT gibi elektronik modlar aracılığıyla toplanır. Bu bilgilerin kaybolması gibi bir durum yoktur ve istenildiği anda kolayca ulaşılabilir. Özellikle bulut teknolojisi gibi yeni teknolojiler e-lojistiği bu açıdan desteklemektedir.

E-lojistik, geleneksel lojistikten daha güvenilir ve hızlıdır. Bu nedenle de özellikle e-ticaret markaları tarafından kullanılmaktadır.

E -lojistik maliyetlerin azalmasında yardımcıdır. Bunu da stok geri bildirimi, yaparak yakıt kullanımı vb bilgileri en doğu şekliyle vererek yapar.

Kısacası e-lojistik, tedarik zinciri alanındaki zorlukların yönetilmesine en önemli yardımcı iş koludur. E-lojistiğin ana bileşenleri, çok yönlü operasyonlar, depolama ve envanter planlama ve performans yönetimidir.

E-Lojistiğin Önemi

E-Lojistik ne işe yarar? sorusunun cevabı aslında e-lojistiğin önemini de ortaya çıkarır.

Teknoloji destekli e-lojistik öncelikle, müşterilerin daha iyi anlaşılmasına ve artan taleplerinin karşılanmasına da yardımcı olur.

E-lojistik doğru uygulanır ve kullanılırsa şirketler için çok önemli sonuçlar doğurur. Bu genellikle kaynakların rantbl kullanımı, verim artışı, hız ve karlılık artışı şeklinde kendini gösterir.

E-ticarette başarılı olmanın yolu e-lojistikten geçtiği için yeni nesil lojistik ayrıca önem taşır. Zira doğru kurulan bir sistem siparişler beklenmedik şekilde artsa da e-lojistiğin verileri doğru analiz etmesi sonucunda hizmet aksamadan devam eder. Veriler internet tabanlı olduğu için daha az hata yapılır. 

Tam zamanında ve hızlı teslimatlar ise e -lojistiğin en önemli tarafıdır. Günümüzde örnekleri her geçen artan getir, yemek sepeti, trendyol yemek gibi hizmetlerin en önemli artısı hızdır. Ve bu hız e-lojistiğin konforuna hemen alışılan mucizesidir.

e-lojistik, daha az hata yapılması, bu hizmeti alan firmaların daha güvenilir olarak algılanmasını ve müşteri sadakatini sağlaması açısından da önemlidir.  

e-lojistik uygulamaları aynı zamanda işletme içi ve dışı iletişimin daha hızlı ve doğru olmasını sağlar. İşletmelerin hizmet çeşitliliğinin artmasına da imkan verir.

Tüm bu saydığımız özellikleriyle e- lojistik geleceğin vazgeçilmez lojistik şekli olacağını ve sonu tahmin edilemez şekilde gelişeceğini göstermektedir.

E-Lojistik Konusu Hakkında S.S.S.

E-Lojistik Nedir?

E-Lojistik Nedir? e-lojistik, günümüzün trend satış biçimi e-ticaret yoluyla satış yapan firmaların müşteri istek ve ihtiyaçlarına yanıt verebilmesi ve bunu da hızlı yapabilmesinin gerekli şartlarından biridir.

E-Lojistiğin Faydaları Nelerdir?

E-Lojistiğin Faydaları Nelerdir? Teknolojinin hızlı gelişimi ve dijitalleşme nedeniyle Türkiye’de de e-lojistik talebi günden güne artmaktadır. Çok sayıda e-ticaret şirketi, ulusal ve uluslararası düzeyde üretim ve tedarikte e-lojistik hizmetleri alarak işlerini yürütmektedir. Zira e-lojistik öncelikle tedarik zinciri sürecini yönetmeyi kolaylaştırıyor. Ayrıca e-lojistik söz konusuysa daha yüksek bir hızdan söz ediliyor. Çünkü e- lojistik müşteri beklentilerini daha hızlı karşılamakla ilgilidir.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.