tren
tren

Hollanda Ülke Rehberi

Hollanda Ülke Rehberi

Hollanda Gezilecek Yerler

Hollanda

Hollanda, Batı Avrupa’da bulunan güneyde Belçika, doğuda Almanya ve kuzeyde Kuzey Denizi ile çevrili küçük bir ülkedir. Hollanda, ılık yazları ve nispeten ılıman kışları olan ılıman bir iklime sahiptir. Hollanda’ya gelen çoğu ziyaretçi Amsterdam’a odaklanırken burada birçok ilginç şehir, ada ve tatil yeri vardır. Hollanda kırsal kesimdeki küçük kasabalar ve köyleri, uzun süredir devam eden gelenekleri, çiçek tarlaları veya eski tarz yel değirmenleri ile görülmeye değer ülkeler arasında yer alır.

Sanatsal şaheserler, asırlık yel değirmenleri, lale tarlaları ve mum ışığında romantik kafeler, vizyoner mimari, son teknoloji tasarım ve olağanüstü gece hayatı Hollanda deyince ilk akla gelenlerdir. Amsterdam kanallarında tekneye binmek, Zundert’te dünyanın en büyük çiçek geçit törenine tanık olmak ve Den Haag’daki Scheveningen Plajı’nda sörf yapmak Hollanda’da yapılacak aktivitelerdir. Ayrıca Hollanda tarihi yapılarını keşfetmek de Hollanda’ya gelince ilk yapılacaklar arasındadır. O zaman Hollanda gezilecek yerler önerilerini takip edip keşfetmeye hazır mısınız?

Hollanda Yöresel Yemekleri

Stamppot

Hollanda yöresel yemekleri çevresindeki farklı kültürlerden etkilenmiştir. Bu bakımdan Hollanda mutfağı çok geniş bir mutfak kültürüne sahiptir. Hollanda’nın meşhur yemeklerinden biri olan Poffertjes, Hollanda’ya özgü tereyağı kullanılarak demir tavada pişirilir ve pudra şekeri ile sıcak bir şekilde servis edilir. Hollandse nieuwe haring, ‘Közlenmiş Herrings’ olarak bilinir ve sirke, baharat, elma şarabından yapılmıştır. Bu yemek koruyucu bir sıvı ile kaplanmış ham ringa balığıdır. Genellikle atıştırmalık olarak tüketilir ve tek başına veya soğanla servis edilir. Hollanda’nın diğer yöresel yemekleri arasında sate, stamppot, oliebollen, bitterballen, appletaart gibi lezzetli yemekler bulunur.

Hollanda Tarihi Yerleri

Yüzyıllar boyunca Hollanda, kültür ve sanatıyla bugüne kadar yaşayan en zengin ve en güçlü ülkelerden biri olmuştur. Hollanda farklı kültürlere ev sahipliği yapan bir ülkedir. Ülkenin geçmişe dayanan çok eski bir tarihi vardır. Buradaki tarihi eserler, yapılar ve yerler günümüze kadar bozulmadan ayakta kalmayı başarabilmiştir. Bu muazzam tarihsel yapıların nasıl olduğunu birlikte inceleyelim.

Begijnhof

Şehrin en eski kapalı avlularından biri olan Begijnhof, birkaç tarihi bina ile çevrilidir. Bu iç avlu, 14. yüzyıla kadar uzanır ve Singel kanalı üzerinde yer alır. Burada 1574’te inşa edilen eski avlu kapısını ve 19. yüzyıldan kalma kapı evini görebilirsiniz. Avlunun güney kenarı boyunca yürürseniz orijinal ortaçağ kulesiyle 15. yüzyıldan kalma İngiliz Kilisesi’nin özelliklerini daha yakından görebilirsiniz.

Grote Markt

Haarlem’in ana meydanı Grote Markt, ünlü binaların yanı sıra barlar ve restoranlarla çevrilidir. Belediye binası, Vleeshal, Hoofdwacht ve Grote Kerk bu meydanı çevreler.13. yüzyılda inşa edilen ve genellikle Haarlem’deki en eski bina olarak kabul edilen Hoofdwacht’ı burada yer alır. Bir hafta sonu buraya ziyaret gelirseniz çeşitli mallar satan satıcıların olduğu pazardan alışveriş yapabilirsiniz.

De Duif

Şehrin ana kanallarından biri olan De Duif boyunca çeşitli anıtları, tarihi mimariyi ve şehrin popüler semtlerinden birini görebilirsiniz. Bu kanal, Herengracht, Keizersgracht ve Singel’i içeren şehri şekillendirmeye yardımcı olan merkezi kanalların en uzunudur. Adını Orange Prensi’nden alan bu su kütlesi, Hollanda Altın Çağı’nda yanına inşa edilen kanal evleriyle dikkat çekmektedir.

Sint-Bavokerk (Aziz Bavo Kilisesi)

Sint-Bavokerk (Aziz Bavo Kilisesi) 1538’de Protestanlığa dönüştürüldü. St.-Bavo Kilisesi en son 1980-1985 yıllarında restore edilmiştir. İnce bir çapraz kuleye sahip geç Gotik bir çapraz bazilikadır. Rood ekranı, koro tezgâhları aile arması ile boyanmış Pelikanlı pirinç kürsü Jan Fierens tarafından yapılmıştır. Buradaki ruhani atmosfer harikadır. Her yer mumlarla donatılmıştır. Kilisenin çevresindeki ince detayları görmek için orada bulunan tur rehberinden yardım alabilirsiniz.

Hollanda Para Birimi

Hollanda Avrupa ülkelerinin neredeyse tamamına yakın kesimin kullandığı para birimi olan Euro’yu tercih etmektir. Euro Hollanda’da 1999 senesinde sadece seyahat ve alışveriş çeklerinde kullanılıyordu. Fakat 2002 yılında beri Euro Hollanda’nın resmi para birimi haline gelmiştir. Euro’nun başlangıcından önce, Hollanda resmi para birimi Hollanda guldeni idi. Bu durum 1680’den 2002’ye kadar 322 yıl boyunca devam etmiştir. Ayrıca Hollanda guldeni Hollanda Krallığı’nın bir parçası olan Sint Maarten ve Curacao ülkelerinde hala kullanılmaktadır.

Hollanda Ekonomisi(Ticaret Merkezleri)

Hollanda’nın ekonomi puanı 79,5 olduğundan 2022 Endeksine göre Hollanda sıralamada 8. sıradadır. Hollanda, Avrupa bölgesindeki 45 ülke içerisinde 5. sırada kendine yer bulmuştur ve toplam puanı ekonomik açıdan dünya ortalamasının üzerindedir. Hukukun üstünlüğü ve mali sağlık puanlarındaki iyileştirmelerle yükselen Hollanda, 3,7 puanlık bir genel ekonomik kazanç kaydetmiştir. Hollanda, kimyasallar, rafine petrol ve elektrikli makine ihracatının yanı sıra oldukça mekanize ve kârlı bir tarım sektörü tarafından desteklenen AB’nin beşinci en büyük ekonomisine sahiptir.

Hollanda’nın en önemli ticaret merkezleri arasında World Trade Center, KPN Telecom Building, De Calypso, The Red Apple gibi farklı sektörlere ait ticaret merkezleri yer alır.

Hollanda Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

Hollanda’nın başkenti Amsterdam kentidir. Şehir aynı zamanda nüfus bakımından Hollanda’nın en büyüğüdür. Amsterdam başkent olmasına rağmen, hükümet ve parlamento Lahey’de yer alır. Amsterdam, Noord-Holland eyaletinde yer almaktadır. Şehir ayrıca Seksen Yıl Savaşında önemli bir rol oynamıştır. Napolyon Bonapart’ın eline geçip Naziler tarafından işgal edilmiştir. Kısacası önemli ve derin bir tarihe sahiptir.

Hollanda’nın en popüler diğer şehirleri ise Lahey, Rotterdam, Utrecht, Maastrciht, Groningen, Eindhoven, Delf, Gouda, Leiden, Deventer, Breda olarak sıralanmaktadır.

Hollanda’da Vatandaşların Gelir Kaynakları

Hollanda’da genellikle hizmet sektörüne ait şirketler ve kuruluşlar yer alır. Burada yaşayan kişiler ve buraya göç edenler fabrikalarda çalışırlar. Bunun yanında tarım bakımından oldukça gelişmiş olan bu ülkede tarımla uğraşanların sayısı bir hayli fazladır. Hollanda’da doğalgaz haricinde kaynak olmadığından maden sektörü fazla gelişmemiştir. Hollanda tarım ihracat yapan ülkelerin başında gelir. Hollanda topraklarının verimli olması ve iklimin ılıman oluşu tarımsal arazilere büyük katkı sağlar. Bu bakımdan tarım ihracatı yapan şirket sayısı epey çoktur.

Hollanda Vize Bilgisi

Uyruğunuza ve kalış sürenize bağlı olarak, Hollanda’yı ziyaret etmek ve herhangi bir süre orada kalmak istiyorsanız, Hollanda vizesine başvurmanız gerekebilir. Başvurmanız gereken Hollanda vizesinin türü, kalış sürenize ve amacınıza bağlıdır. Hollanda vizesine başvurmak için bir dizi belge toplamanız ve bunları ülkenizdeki Hollanda büyükelçiliği veya konsolosluğuna götürmeniz gerekecektir. Hollanda vize türleri C tipi vize ve D tipi vize olmak üzere ikiye ayrılıcı tipi vize turistik gezi, arkadaş ziyareti gibi amaçlarla alınırken D tipi vize ise çalışmak, ikamet etmek, eğitim görmek gibi nedenlerle alınmaktadır.

Hollanda’da Konaklama Nasıl Olur?

Özellikle Hollanda’nın başkenti Amsterdam konaklama bakımından Avrupa’nın en pahalı otellerinin bulunduğu bir kenttir. Yine de bütçeye göre 5 yıldızlı,3 yıldızlı ya da pansiyon gibi alternatifler bulunur. Şehir merkezinde, şehir merkezine ya da kültürel yapılara yakın oteller biraz da fiyat bakımından yüksektir. Ancak biraz daha kırsal alanda yer alan ya da şehir merkezinden uzak yerler daha uygundur. Ayrıca Amsterdam’ın çoğu yerinde birçok ekonomik hostel seçenekleri de mevcuttur. Bunlardan bazılarının bisiklet kiralama, Bed and Breakfast gibi hizmetleri bulunur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.