tren
tren

İhracat Nedir? Ne Demek?

İhracat Nedir? Ne Demek?

İHRACAT NEDİR?

İhracat bir ülkenin ekonomisinin en önemli öğelerinden biridir. İthalat ile birlikte bir ülkenin dış ticaretini oluşturan ihracat yabancı ülkelere yapılan dış satımdır. Ülkede üretilen ürün ya da hizmetler belli kanun ve mevzuatlar çerçevesinde taşınır ve ülkenin dış ticaret açığını azaltmada büyük rol oynar.

Bu yazımızda;

 • İhracat rakamları 2021 yılında hangi seviyedeydi?
 • En çok ihracat yapılan ülkeler hangileri?
 • En çok ihracat hangi şehrimizden yapıldı, ihracat şampiyonu sektör hangi sektör oldu? gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Lojistik nedir? Konusuna göz atınız.

İHRACAT Ne Demektir?

Cevap vermemiz gereken ilk soru “İhracat nedir” sorusudur.

”İhracat, işletmelerin ürettikleri mal ve hizmetleri dış pazarlara sunması ve satması”dır. Bu satış döviz cinsinden yapıldığı için çok önemlidir. Zira ülke ekonomisine döviz girdisi sağlanır. İhracat bu açıdan ülkeye yurtdışından para akışını sağlayan iş ve işlemler bütünü olarak da tanımlanabilir.

İHRACAT NE DEMEK?

Cevabı “dış satım” olan ihracat ne demek sorusuna aslında öncelikle ilk kez ihracat yapacak kişi ya da kurumlar yanıt arar. Çok fazla karmaşık işlemi içinde barındıran yurt dışı satış yapabilmenin prosedürlerini yerine getirebilmek için ihracat ne demek sorusuna tam bir cevap bulunmalı ve ondan sonra dış satım işlemlerine başlanmalıdır.

Türkiye ihracatının son 10 yılına bakıldığında ilk sırada hep Almanya’nın olduğu görülür. Coğrafi yakınlık bu liderlikte etkili bir gerekçe olsa da asıl olarak Türkiye’de faaliyet gösteren Alman firmalarının etkisi, tekstil ve gıda ürünlerinin Türkiye’de daha ucuz olması, orada yaşayan Türk vatandaşlarının ihtiyaçlarını Türkiye’den sağlamaları Almanya’yı ihracat yapılan ülkeler arasında birinci sıraya çıkaran diğer nedenlerdir.

Türkiye son yılarda karşı karşıya kaldığı kriz ortamından ihracat hamlesi ile çıkmaya çalışan bir ülkedir ve 2020 Ocak ayı itibariyle ülkede tam 90 bin 617 ihracatçı firma vardır.

EN ÇOK İHRACAT YAPILAN ÜLKELER 

Türkiye’nin ihracatı, 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 32,8 artışla 225 milyar 291 milyon dolara, yükseldi. Türkiye geçen yıl 229 ülkeye ihracat yaparken, en yükse ihracat artışı ABD’de yaşandı.

Geçen yılın ihracat listesinde ise birinci sırada yine Almanya yer aldı. Almanya’ya yapılan ihracat 19 milyar 321 milyon dolar olurken, bu ülkeyi sırasıyla, 14 milyar 722 milyon dolarla ABD, 13 milyar 704 milyon dolarla Birleşik Krallık (İngiltere), 11 milyar 475 milyon dolarla İtalya ve 11 milyar 133 milyon dolarla Irak takip etti.

Bu 5 ülkeye yapılan ihracat, toplam ihracatın yüzde 31,2’sine denk geldi.

İlk 5 ülkeyi ise sırasıyla İtalya, Fransa, İspanya, İsrail, Mısır ve Hollanda takip etti.

İlk 10 ülke Türkiye’nin ihracatının neredeyse yarısının yapıldığı ülkeler olarak öne çıtı.  

Türkiye’de ihracatçı olabilmek için ihracatçılar birliği gibi meslek kuruluşları ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı aracılığı ile verilen ve ihracı yapılacak konu ile sınırlı olan “ihracatçı belge ve ruhsatnamesi”ne sahip olmak mecburidir.

Türkiye’de bu birlikler Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM) çatısı altında faaliyet gösterirler.

EN ÇOK İHRAÇ EDİLEN ÜRÜNLER

Türkiye’nin ihracat listesinde ilk sırayı uzun yıllardır otomotiv sektörü almaktadır.

2021 yılında sektörlerin performansını incelediğinde 26 sektör ihracatını artırdı. Geçen sene 29,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv endüstrisi sektörünü, 25,3 milyar dolara ulaşan kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü, 22,4 milyar dolara ulaşan çelik sektörü takip etti.

En ok ihracat yapılan iller ise 88,9 milyar dolarla İstanbul, 17,3 milyar dolarla Kocaeli ve 15 milyar dolarla Bursa oldu.

İHRACAT NASIL YAPILIR?

Gelelim en önemli soruya: İhracat nasıl yapılır?

İhracat nedir ve nasıl yapılır? sorusuna yanıt verme aşaması dış satımın en çok zaman harcanan kısmıdır.

İhracat yapmak için dünyayı dolaşmaya, yeni müşteriler bulmaya günümüz teknolojisinde çok da ihtiyaç yok. Ancak uluslararası fuarlar yeni müşterilerin bulunması için hala en verimli kaynaklar olarak kabul ediliyor.

Ayrıca ticari heyetlere katılımla birlikte, son yıllarda internet ve sosyal medya da yeni müşteri bulunmasında oldukça etkilidir.

Eldeki ürünün satılacağı müşteri bulunduktan sonra sözleşme imzalanır, gerekli olan diğer belgele alınır. Sipariş kesinleştiğinde ihraç ürününün üretimi/ ambalajlanması/ yüklemeye hazır hale getirilmesiyle ihracat ürünü hazır hale gelmiş olur.

Bir sonraki adım ürünlerin yurt dışına gönderilme yolunun belirlenmesidir. Ürünleri taşıyacak firma ile anlaşılıp yükleme gerçekleştirilir.

Son olarak ihraç ürünün gümrük işlemleri gümrük bölgesinde yapılarak yurt dışına çıkışı gerçekleştirilir.

Yazımızı Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin “2021’de ihracatın EN’leri” listesi ile sona erdirelim.

 • 101 bin 38 firma ihracat gerçekleştirdi.
 • 32 bini aşkın firma ihracat ailesine katıldı.
 • 2021 yılında ihracata başlayan firmalar 3,7 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.
 • 229 ülkeye ihracat yapıldı.
 • 184 ülkeye ihracat artırıldı.
 • 123 ülkeye ihracatta rekor kırıldı.
 • 46 ülkeye 1 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirildi.
 • 78 il ihracatını artırdı.
 • 48 il ihracat rekoru kırdı.
 • 21 il, ihracatta 1 milyar dolar barajını aştı.
 • 27 sektörün 26’sı ihracatını artırdı.
 • 20 sektör ihracat rekoru kırdı.
 • 23 sektörün ihracatı 1 milyar doları aştı.
 • Türk Lirası ile ihracat yüzde 48 artarak 70,8 milyar TL’ye yükseldi.
 • Hizmet ihracatı Ocak-Ekim döneminde yüzde 62 artarak 46 milyar doları aştı.
Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.