tren
tren

Umman Ülke Rehberi

Umman Ülke Rehberi

Umman Gezilecek Yerler

Umman

Umman veyahut resmi ismi ile Umman Sultanlığı; Asya’nın Güneybatı Bölgesi’nde ve Arap Yarımadası’nın da Güneydoğu kıyı kesiminde bulunan bir ülkedir. Hint Okyanusu ve Basra Körfezi gibi bölgelere de oldukça yakındır. Bugünkü Umman’daki insan yerleşim izlerinin en az on bin sene öncesine kadar dayandığı bilinmektedir. Umman’ın günümüzdeki kabile sisteminin kökenleri ise Arap Yarımadası’na yakın bir konumda gerçekleşen göç hareketine kadar gitmektedir. Umman ülkesi kesinlikle gezilmesi ve görülmesi gereken pek çok yere sahiptir. Bunun yanı sıra yöresel mutfağı ve daha birçok özelliği ile de herkesçe merak edilen bir yerdir. İşte Umman gezilecek yerler ve diğer detaylar…

Yöresel Yemekleri

Umman mutfağına humus ile başlayabilirsiniz. Nohudun en sevilen formlarından biri humustur. Bu kusursuz meze; sebze ve et yemeklerinin yanı sıra yemeğin lezzetini arttıran kusursuz ögelerden bir tanesidir. Humus, Orta Doğu’nun birçok ülkesindeki gibi Umman yöresel mutfağının da vazgeçilmez yiyeceklerinden bir tanesi olmuştur. Bir diğer Umman yemeği ise Kabsa olmaktadır.

Kabsa yemeği majboos adı ile de bilinir. Bir çeşit pilav olarak da ifade edebileceğimiz kabsa, içerisinde kırmızı et ve tavuk gibi yiyecekler barındırır. Türlü baharatlarla da süslenir. Tek başına akşam yemeği olarak bile yenebilir. Salata ve yoğurtla tüketebilirsiniz. Omani Madrouba yemeği ise tavuklu pilavdır. Ülkenin en sevilen yemeklerinden biridir; özel baharatlarla süslenir.

Bir diğer lezzetli yemek ise Mushaltat olmaktadır. Umman’ın bilinen en iyi hamur işlerinden biri olan bu yiyecek kesinlikle denenmelidir. Et, bal, ıspanak, peynir veya tavukla doldurulan ince formdaki hamurun hemen hemen beş dakika içerisinde lezzetli bir yiyeceğe evirileceğini asla aklınıza getirmiyorsunuz ve bu yemek tamamen size sürpriz oluyor. Muhteşem bir tat!

Shuwa ise geleneksel Umman yemeklerinin başında gelir. Türlü baharatlarla süslenen et, fırında birkaç gün boyunca yavaşça pişirilir ve ortaya enfes bir tat çıkar. En çok da önemli günlerde hazırlanan bu yemek, usta şefler tarafından özenle hazırlanır. Umman lezzetlerinden bir diğeri ise cevizli patlıcan salatasıdır. Bu salata, ülkeyi ziyaret eden turistler tarafından en çok tüketilen salata çeşididir.

Temel maddesi ceviz, patlıcan ve yoğurt olan bu yiyeceği etli yemeklerin yanında salata formunda tüketmek en iyisi olacaktır. Meshkak ise tavuk severlerin vazgeçilmez yemeğidir. Bu yemek aynı zamanda dana eti ve kuzu etinden de yapılmaktadır. Baharatlarla ve köri sosu ile marine edilen etler kebap formunda kızartılır; ortaya enfes bir tat çıkacağından kesinlikle emin olabilirsiniz!

Tarihi Yerleri

Sultan Kabus Büyük Camii

Umman denildiği an akla gelen ilk şeylerden biri de gezilecek görülecek tarihi yerlerinin var olmasıdır. Eğer siz de bir yere gittiğiniz zaman tarihi bölgeleri gezmekten büyük keyif duyuyorsanız burayı mutlaka ziyaret edin deriz. Birbirinden eski ve nostaljik yapıya sahip olan Umman’da günlerce gezebileceğiniz kadar çok mekan vardır. Her birini de beğenerek gezeceğiniz aşikârdır.

Kuveyt Rehberi için tıklayın!

Yolunuz Umman’a düşecek olursa Sultan Kabus Büyük Camii’yi ziyaret etmelisiniz. Burası aynı esnada Orta Doğu’nun en büyük camilerinden biri haline gelmiştir. Başkent olan Muskat’ta Sultan Kabus’un validesinin anısı için inşa ettirdiği bu camii, yedi farklı medeniyete de zamanında ev sahipliği yapmıştır. Buranın mimari detaylarını da kesinlikle bir görmelisiniz. Bu caminin zeminini saran yirmi bir tonluk bir İran halısı vardır. Bu halıyı da gittiğinizde incelemenizi tavsiye ederiz. Muhteşem bir görünümü vardır.

Umman’da gezmeniz gereken bir diğer durak ise Eski Şehir olacaktır. Umman Sultanlığı Sarayı’nı da içeren Eski Şehir, tarihi yapısı ile son derece başarılı halde korunmuştur. Yöresel evleri ve eski nostaljik sokakları burada görebilirsiniz. Burası bölgenin tüm eski ruhunu ortaya çıkarır. İçerisinde eski pazarlar da yer alır. Buradaki sokakları gezerken kendinizi çok huzurlu hissedeceğinizden de eminiz. Buraya gelmişken Kraliyet Opera Binası’nı da mutlaka bir ziyaret etmelisiniz.

Bin yüz kişilik geniş kapasitesi ile Umman mimarisinin her bir ayrıntısını gösteren bu bina; konser tiyatrosu, opera binası, lüks mekanlar, oditoryum ve çeşitli bahçelerden meydana gelmektedir. Burası Sultan Qaboos Bin Said Al Said’in emri ile inşa edilmiş bir yerdir. Umman’ın hem Batı hem de Doğu sentezini gösteren en iyi mekanlardan biri olmuştur. Wahdi Shab ve Bimmah Düdeni ise Umman’a gelen herkesin gezdiği ilk yerlerden bir tanesini oluşturur.

Burası, muhteşem bir vadidir. Wahdi Shab yolunda yer alan Bimmah Düdeni ve yerin derinliklerinde meydana gelen vadideki turkuaz renge sahip Sink Hole kesinlikle görülmeli ve incelenmelidir. Burada su içine dalınabilir, doğal olarak da yüzülebilir. Yüzmek istemeyenler ise vadinin kusursuz manzarasını inceleyebilir. Mutlaka görmenizi önerdiğimiz bir diğer yer ise Muscat Al Jalali, Bahla ve Al Mirani kaleleri olacaktır. On iki ve on beşinci yüzyıllarda inşası yapılan bu kaleler tarihi dokunun en güzel örneğidir.

Para Birimi

Umman Riyali

Umman’da para birimi olarak Umman Riyali kullanılır. Umman Merkez Bankası tarafından basılıp dağıtımı yapılır. Riyalin alt birimi ise Baisa olmaktadır. 1 tane riyal 1000 farklı Baisa’ya bölünmektedir.

Ekonomisi (Ticaret Merkezleri)

Umman’ın ekonomik dengesini sağlamasını destekleyen yegane unsur petrol sektörü olmaktadır. Ticaret merkezlerinin her biri de sektörel açıdan petrol ürünlerinin kullanımı ile alakalıdır. Muhteşem bir ekonomik denge vardır ve Umman’ın zenginleşmesinin temel nedeni de bu olur. Birçok birey petrol sektörü sayesinde kendine iş bulur ve çalışmaya başlar. Bu durum her zaman için böyle gelişmiştir.

Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

Umman’ın başkenti Maskat

Umman ülkesinin başkenti Maskat’dır. Burada yer alan öteki şehirler ise şu şekilde listelenebilir diye düşündük:

 • Bidid
 • Behla
 • Berka
 • İbra
 • Cebrin
 • İzki
 • Hasab
 • El Ashare
 • Adem
 • Nizve
 • Saik
 • Şinas
 • Saham
 • Sahar
 • Rustak
 • Kuriyet

Tüm bu şehirlerin kendine özgü birçok noktası vardır. Her birinde de bol bol gezebilir, fotoğraflar çektirerek sayısız anı biriktirebilirsiniz. Umman’ın tüm ihtişamını ve güzelliklerini görmek adına gezebildiğiniz her şehrini görmenizi tavsiye ederiz. Eminiz her biri benzersiz bir seyahat deneyimi sunuyor!

Vatandaşların Gelir Kaynakları

Körfez ülkelerinde yaşayan kişilerin genel olarak gelir kaynağı her zaman için petrol ve gaz üretimine dayanmakta olan firmalarda çalışmaktır. Bunun yanı sıra tarım ve hizmet sektörü de birçok ülkeye nazaran gelişmiş haldedir. Zengin ülkeler arasında yer alan Umman’da petrol ticaretinden birçok kişi geçimini sağlamaktadır. Çeşitli fabrikalarda çalışarak da geçim sağlamak mümkündür.

Vize Bilgisi

Umman’ı ziyaret etmek için vize almalısınız. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Umman Büyükelçiliği’ne Resmi Ziyaret Vizesi konusunda başvuru yapması gerekir. Umman resmi ziyaret vizesi üç ay boyunca geçerliliğini korur. Vize gerekirse aynı süre zarfında uzatılabilmektedir. Vize başvurusu için hazırlamanız gereken belgelerde herhangi bir eksik olmamasına da özen göstermeniz gerekir.

Konaklama

Umman konaklama konusunda her geçen gün kendini daha da geliştiren bir ülke haline gelmiştir. Özel oteller, beş yıldızlı oteller, günlük tutulabilen pansiyonlar ve lüks villalar ile konaklama konusunda herhangi bir sorun yaşamamış olursunuz. Üstelik konaklama fiyatları da her bütçeye uygun formda hazırlandığı için herkesi memnun edecektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.