tren
tren

İspanya Ülke Rehberi

İspanya Ülke Rehberi

İspanya Gezilecek Yerler

İspanya

İspanya, yani İspanya Krallığı Avrupa’nın güneybatı bölgesinde yer alan bir ülkedir. İspanya, Fransa’dan sonraki Batı Avrupa’nın ikinci en büyük ülkesidir. Burası, örgütlenmiş anayasal monarşi ile yönetilir. 1986 senesinden bu yana Avrupa Birliği’nde yer alan ülkelerden bir tanesidir. Bu yazımızda İspanya’nın doğal güzelliklerinden, yemeklerinden ve daha birçok detayından sizlere söz ediyor olacağız!

Yöresel Yemekleri

Churros tatlısı

Yöresel yemekler her daim bir ülkenin mihenk taşlarından bir tanesini oluşturur. Birçok kişi ülke ziyareti gerçekleştireceği zaman bahsi geçen ülke hangisi ise onun yemeklerini araştırmaya başlar. Bugün sizlere İspanya mutfağının harika yemeklerinden bahsetmek istedik. Her bir yemeği ve tatlısıyla dünya genelinde popüler bir ivme kazanan İspanya mutfağı ile hemen şimdi tanışmaya ne dersiniz? O halde lafı daha fazla uzatmadan bu leziz mutfağın detaylarına geçelim öyle değil mi?

İspanya mutfağına girdiğiniz zaman her şeyin ne kadar da lezzetli olduğunu anında anlıyorsunuz. İspanyol lezzetlerini denemek için öncelikle Churros ile başlangıç yapabilirsiniz; kızarmış bir hamur tatlısı olan bu yiyecek, İspanya sokakları ve restoranlarında da karşılaşabileceğiniz temel lezzetlerden bir tanesi haline gelmeyi başarmıştır. Patatas Bravas yemeği ise baharatlı küp halinde kesilmiş patateslerle hazırlanan acılı ve muhteşem bir yemek çeşididir. Özellikle soğuk içeceklerle servis edilir ve harika bir tadı vardır. Herkes tarafından çok sevilir.

Tavuk fajita ise kusursuz kokusu ve lezzetiyle acıkma sebebidir. İsteyen kırmızı et formunda isteyense beyaz et olarak hatta deniz ürünlerinden yapılmış şekilde bile bu yemeği tüketebilir. Harika bir seçenektir; doyurucu olduğu için de herkesçe çok beğenilerek tüketilmektedir. Ülkemizde de birçok restoranın menüsünde yer alan bir yemek olduğunu ifade edebiliriz. İspanyol mutfağının olmazsa olmaz yemeklerinden bir diğeri ise Paella olmaktadır. Pirinçle beraber hazırlanan bir yemektir.

Ara yemek olarak düşünmeyin asla, tamamen ana bir yemektir. Gelelim Gazpacho yemeğine; farklı bir İspanyol yemeği tüketmek isteyenlerin vazgeçilmezi olan bu yemek hafif bir başlangıç olur. Bu yemek, taze sebzelerle püre formunda hazırlanan bir çorba çeşidi olarak akıllarda yer eder. Empanadas ise tereyağlı el açması hamur ve kıymalı harç ile hazırlanan bir çeşit hamur işidir. Herkesçe beğenilir ve kahvaltılarda sıcak içeceklerle beraber de bol bol tüketilen bir aperitif olmuştur. Tüm bu yiyeceklere ayrı ayrı bayılacaksınız! Her birini de büyük bir iştahla yiyecek, çevrenize de sıklıkla önereceksiniz.

Tarihi Yerleri

La Sagrada Familia

Konu İspanya olunca gezilecek yer de haliyle çok oluyor. İlk yerimizle başlayalım o halde; La Sagrada Familia! 1882 senesinde inşa edilmeye başlanan fakat bahsi geçen seneden bugüne kadar inşası tamamlanmayan bu mekân ziyaretlere tamamen açık bir haldedir. Kulelerine çıkabilir, içeriye girip incelemeler yapabilirsiniz. Barselona’nın kusursuz manzarasını seyre dalmak istiyorsanız kuleye çıkarak bu heyecanı yaşayabilirsiniz. Antoni Gaudi’nin ölümsüz bir eseri olan bu yer, kesinlikle görülmelidir.

İkinci gezilecek yer ise Elhamra Sarayı olur. Dünya genelinde en sık ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiş olan bu sarayın inşa edilmesi yüz sene kadar sürmüştür. Tarihi çağlardaki birçok Arap sultanını da ağırlayan bu saray, İspanya’ya geldiğiniz an görmeniz lazım olan yerlerdendir. Her sene birçok bireyin geldiği bu sarayın kusursuz bir mimari yapısı olduğunu da belirtmek isteriz. Bir sonraki durağınız ise Plaza de Espana olacaktır. Burası İspanya’nın Sevilla şehrinde yer alan muhteşem bir yerdir.

Mimarisinde doğrudan Rönesans süreci etkisini görebilirsiniz. Manası ise İspanya Meydanı olmaktadır. Ülkenin mimari yönünü dış çevreye tanıtması meselesinde sonsuz bir etkisi vardır. Her mimarın dikkatli şekilde incelediği bu özel yer, görülmeyi hak etmektedir. Buraya giderken kesinlikle bol bol fotoğraf çekme düşüncesi ile gitmelisiniz. Çünkü sayısız malzeme çıkacaktır. İspanya’ya gitmişken Cordoba’yı da ziyaret etmeniz gerekir. Harika bir mimariyle karşınıza çıkan bu şehri çok seveceksiniz.

Beyaz duvarları ve nostaljik mekanlarıyla dikkat çeken bir bölgedir. Şehrin her yanını dolaşacaksanız kesinlikle araç kullanmayın. Çünkü her kasabanın kendine özgü güzelliklerini yayan bir biçimde görmeniz en güzeli olur. Toledo ise farklı ve eski medeniyetlerin izlerinin bulunduğu bir yerdir. Toledo Kasrı, Santa Cruz Müzesi, Santa Maria Katedrali, El Transito Sinagogu gibi birçok yeri burada rahatlıkla bulabilir ve bol bol da gezebilirsiniz. İspanya’da tarihe ve sanata doyma fikri her daim güzel bir fikirdir. Birbirinden özel detaylarla bu ülke bir başkadır ve öyle de kalacaktır.

Para Birimi

İspanya’da güncel biçimde Euro para birimi kullanılmaktadır. Fakat ülke Euro birimine geçiş yapmadan evvel 1869 senesinden 2002 senesine değin İspanyol Pesetası adlı para birimini kullanıyordu.

Ekonomisi (Ticaret Merkezleri)

İspanya ekonomisi, dünyanın on üçüncü en büyük ekonomisine sahip haldedir. Satın alma gücü konusunda dünyanın ileri gelen ülkelerinden biri olduğu da aşikârdır. Bu ülke; Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü üyesi olmaktadır. Kapitalist ve karma yapıda bir ekonomiye sahiptir. Ekonomisi nedeni ile burada yaşam standartları hayli yüksektir.

Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

İspanya’nın başkenti Madrid şehridir. Diğer kentler ise şu şekildedir:

 • Alava
 • Avila
 • Cadiz
 • Cuenca
 • Asturias
 • Ourense
 • Valladolid
 • Almeria
 • La Rioja
 • Lugo
 • Leon
 • Huesca
 • Barselona
 • Burgos

Bunlar ve daha birçok şehir refah düzeyi olarak son derece gelişmiş haldedir. Günümüzde birçok kişi her sene turist olarak az evvel saydığımız bütün şehirleri ziyaret etmektedir. Siz de eğer vaktiniz varsa İspanya’ya geldiğiniz zaman yukarıdaki şehirlerin her birini gezerek keşfe çıkabilirsiniz. Birbirinden güzel mimari binalar ve çeşitli mekânlar görmüş olacaksınız. Kesinlikle çok beğeneceksiniz.

Vatandaşların Gelir Kaynakları

Dünya genelindeki en iyi ekonomik düzene sahip ülkelerden biri olan İspanya ülkesindeki en mühim geçim kaynağı her zaman için hizmet sektörüdür. En çok ise turizm öne çıkmaktadır. İspanya’nın sanayi sektöründeki hareketlenmesi de sürerken, tarım aktiviteleri eskisi kadar çok yoktur denebilir. Yine de önemli bir gelir kaynağı olarak görülür. Vatandaşların refah seviyesi de son derece yüksek haldedir.

Vize Bilgisi

İspanya ülkesine gitme kararı aldıysanız vize almanız zorunludur, bunu bilmeniz gerekmektedir. Başvuru formu İspanya Başkonsolosluğu internet sitesinde mevcuttur. İspanya vize başvuru formu, başvuruyu yapan birey tarafından İngilizce, İspanyolca ya da Türkçe olarak doldurulabilir. Sizden talep edilecek belgeler olacaktır. Bu belgeleri de kesinlikle herhangi bir eksik içermeden iletmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Böylece daha rahat bir vize başvuru süreci geçirmiş olursunuz. Zamanınız size kalır.

Konaklama

Konaklama konusunda gelişmeye devam eden ve herkesi tamamen memnun eden İspanya ülkesinde sayısız otel ve pansiyon yer almaktadır. Hostel gibi alanlar da her daim mevcuttur. Bunun yanı sıra günlük şekilde kiralanabilen lüks villa tipi evler de her daim İspanya’da bulunmaktadır. Tabii burası çok büyük bir ülke olduğu ve her sene de birçok turisti ağırladığı için rezervasyonsuz yer bulmanız hayli zor olacaktır. Bu yüzden kesinlikle buraya gelmeden evvel bir rezervasyon yaptırmalısınız. İçinizin rahat etmesini ve konaklama konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamamayı umuyorsanız bunu yapmanız çok önemlidir diyebiliriz. Eminiz İspanya’nın konaklama mekânlarından çok memnun kalacaksınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.