tren
tren

Katar Ülke Rehberi

Katar Ülke Rehberi

Katar Gezilecek Yerler

Katar

Arap Yarımadası’nın doğusunda bulunan ve bir Basra Körfezi ülkesi olan Katar, dört mevsim pırıl pırıl güneşi ile turistlerin içini ısıtır. Dünyanın en güvenli ülkeleri listesinde ilk sıralarda yer alması ve sahip olduğu sıra dışı coğrafi özellikleri ile tam bir düşler ülkesi olan Katar’ı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Katar, kültür sanat aktivitelerin sıklık ile yapıldığı ve bu neden ile pek çok kültür merkezine sahip bir ülkedir. Katar’da tarihe ve sanata doyacağınız çok sayıda mekân gezebilirsiniz. Müzeler açısından da zengin olan ülke, ziyaretçilerine dolu dolu bir tatil imkânı sunuyor.

Katar ziyaretinizi planlarken, gezi rehberinize eklemeniz gereken en önemli yerlerden biri, Amerikalı bir mimar tarafından tasarlanıp, Türkler tarafından inşa edilen İslam Eserleri Müzesi olabilir. Doha limanında konumlanan müzede, görkemli ve değerli tarihi eserleri yakından inceleme şansı bulabilirsiniz. Üstelik bu harika müzeye giriş tamamen ücretsiz.

İslam Eserleri Müzesi’nin yer aldığı Doha Limanı çevresinde, yaklaşık 7 kilometre uzunluğunda bir yürüyüş alanı oluşturulmuştur. Al Corniche adı ile bilinen bölgenin sahip olduğu enfes manzara karşısında çok etkileneceğinizi garanti edebiliriz.

Kültüre verilen önemin göstergesi olan diğer dikkat çekici mekânlar ise; İslam Kültür Merkezi ve Katara Kültür Köyü’dür. Her ikisi de ilgi çekici mimari yapıları ile ilk anda sizi etkilerken, mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin üst sıralarında yer alırlar.

Çöl deneyimi yaşamak isteyen ziyaretçiler için Sea Line Çölü, ideal bir lokasyon olacaktır. Çöl turizmi severlerin büyük rağbet ettiği bölgede, bu iş için organize edilmiş pek çok tesis yer alır. İlgi çekici bir cazibe noktası olan Sea Line Çöl, oteller ve restoranlar açısından da farklı alternatifler sunmaktadır.

Katar’da geçireceğiniz süre boyunca çok çeşitli aktiviteler ile kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Ülkede gezip, keşfedebileceğiniz diğer başlıca yerler ise şu şekildedir:

•Katara Plajı

•Katar Ulusal Müzesi

•Al Khor

•Pearl Qatar

•Banana Island

•El Zubarah Kalesi

Yöresel Yemekleri

Machbus

Katar mutfağı, Ortadoğu ve Arap esintileri ile oluşturulmuş, son derece zengin bir mutfaktır. Bu zenginlik sadece besinler açısından değil, yemeklerin maddi karşılıkları olarak da düşünülebilir. Çünkü ülkede pek çok kişi tarafından pahalı bulunabilecek, dikkat çekici yemeklere rastlamanız mümkün.

Pirinç pilavı ve etin en önemli besin kaynakları olması, bu ürünlerden yapılan yemeklerin çeşitlilik kazanmasına sebep olmuştur. Machbus adı verilen; pirinç pilavı, et ve sebzelerden hazırlanan enfes yemek ülkenin kültürünü tam anlamı ile yansıtmaktadır.

Yarımada ülkesi olması Katar’da deniz ürünlerinin de sıklık ile tüketilmesini sağlamaktadır. Kırmızı et yerine balık severleri mutlu edecek olan bu yönü ile Katar mutfağı, her damak tadına hitap edecek tatlar barındırıyor diyebiliriz.

Ülkede safran tüketimi oldukça geniş yer tutar. Pahalı olması ile bilinen bu baharat, ülkede denk geldiğinizde denemeniz gereken bir lezzet olacaktır. Kakule ve şekere eşlik eden safran ile hazırlanan Katar kahvesi de bu lezzeti denemeniz için cazip bir fırsat olabilir.

Katar da diğer Arap Yarımadası’nda olduğu gibi hurma tüketiminin yoğun olduğu bir ülkedir. Ülkede birçok yerde hurma ve hurma ile hazırlanmış lezzetleri görebilirsiniz. Ülkeden ayrılırken de hediyelik hurma alışverişi yapabilirsiniz.

Tarihi Yerleri

Barzan Towers

Katar, merak uyandıran atmosferi dışında tarihi yapıları ile de ziyaretçilerin başını döndürür. UNESCO Dünya Mirası Listesi ‘nde yer alan ve iyi korunması ile öne çıkan El Zubarah Kalesi, geçen yıllara rağmen görkeminden bir şey kaybetmemiştir. Bir diğer ilgi çekici kale de Osmanlı Devleti’nin karşı inşa edilen El Wajbah Kalesi’dir. Vaktiniz varsa keyifli bir tarihsel yolculuk için kaleleri ziyaret edebilirsiniz. Böylece ülkenin tarihsel geçmişi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Katar’da görebileceğiniz diğer tarihi yerler ise şunlardır:

•İmam Muhammed Bin Abdul Vahab Cami

•El Jassasiya Kaya Oymaları

•Katara Güvercin Kuleleri

•Barzan Kuleleri

Para Birimi

Katar Riyali

Katar’da, yalnızca ülke içinde kullanılan ve Katar Merkez Bankası tarafından basılan resmi para birimi Katar Riyali‘dir.

Ekonomisi ( Ticaret Merkezleri )

Dünyanın en zengin ülkeleri arasında başı çeken Katar, son derece gelişmiş bir ekonomiye sahiptir. Ülkede yaşam standartları oldukça yüksek ve refah düzeyi de bununla doğru orantılıdır. Ülkenin ekonomisi temel olarak, petrol ve doğalgaza dayalıdır. Pek çok ülkeye petrol ve doğalgaz ihracatı yapan Katar, ekonomisini her geçen gün büyütmeye devam etmektedir. İnşaat ve hizmet sektörleri de Katar ekonomisini güçlü kılan diğer faaliyetler arasındadır.

Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

Katar’ın başkenti ve en önemli şehri olan Doha, ülkenin adeta lokomotifi gibidir. Pek çok önemli kültür, sanat ve ticaret olayı burada gerçekleştirilir. Gelişmiş ve büyük bir şehir olan Doha, en sık ziyaret edilen bölgedir. Doha dışında; Duhan, El Vakra, Al Khor ve Er Reyyan gibi büyük ve gelişmiş şehirlere de ev sahipliği yapmaktadır.

Vatandaşların Gelir Kaynakları

Zengin ve refah bir yaşam tarzının hüküm sürdüğü ülke, dünyanın da en zengin ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Kişi başı milli gelirin oldukça yüksek olduğu ülkede, pek çok hizmet ücretsiz olarak sunulmaktadır. Vatandaşların, yaşam standartları bu neden ile epey yüksek seyretmektedir.

Katarlıların büyük çoğunluğu, yer altı kaynaklarına dayalı bir iş sahasından gelir elde etmektedir. Bu kaynakların en önemlisi de petrol ve petrol türevleridir. Pahalı bir ürün olması nedeni ile petrol, ülke vatandaşlarına da yüksek bir gelir sağlamaktadır. Ülkenin en önemli gelir kaynağı olmasının yanı sıra Katar vatandaşlarının da kazanç kapısı olmaktadır. Ayrıca ülkede inşaat sektörü de geniş yer tutar. Bu alanda çalışan birçok Katarlı bulunmaktadır.

Vize Bilgisi

Ülkemizden yapılan seyahatler için Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen Katar, yolculardan ülkeye girerken konaklama ve gidiş – dönüş uçak bileti detaylarını istemektedir. Ayrıca yolcuların pasaportlarının, yolculuk esnasında en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir.

Konaklama

Katar yolculuğunuzda, konaklama ihtiyacınız için uçuş öncesi yer ayırtmanız daima daha avantajlı olacaktır. Ülkeye girişte konaklama bilgileriniz inceleneceği için, bu detayı atlamamanız gerekmektedir.

Katar, pahalı ve zengin bir ülke olarak bilindiği için lüks ve pahalı otel seçenekleri ülkenin hemen her şehrinde bulunmaktadır. Konukları mutlu edecek birçok hizmetin sunulduğu bu kaliteli otellerde, rüya gibi bir tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Katar mutfağının da en seçkin örneklerini bulabileceğiniz otellerde, ayrıcalıklı bir konaklama deneyimi yaşayabilirsiniz. Özellikle Doha şehrinde, çok sayıda seçkin otel konuklarına yılın her mevsimi hizmet vermektedir. Havalimanına yakın noktada ya da şehrin merkezinde, dilediğiniz özelliklere sahip bir otel bulmanız zor olmayacaktır.

Ülkede, daha uygun fiyatlı ve makul konaklama seçenekleri de bulunmaktadır. Dünyanın birçok yerine kıyas ile ucuz bulunabilecek oteller, ülkenin farklı noktalarına konumlanmıştır. Bütçenizi sarsmayacak bir seçenek için kısa bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Ülkedeki kalabalık ve ilgi çeken mekânlara yakın noktalarda inşa edilmiş olan konaklama tesisleri, turistlerin kolay ulaşımı ve konforu için her ayrıntıyı düşünmüşlerdir. Katar’da bütçeniz ne olursa olsun, size hitap edecek bir konaklama seçeneği bulabilirsiniz.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.