tren
tren

Lübnan Ülke Rehberi

Lübnan Ülke Rehberi

Lübnan Gezilecek Yerler

Lübnan

Lübnan yani resmi ismi ile Lübnan Cumhuriyeti, Batı Asya Bölgesi’nde Doğu Akdeniz kıyısında bulunan Arap ülkelerinden bir tanesidir. Kuzeyinde Suriye ve güneyinde İsrail, batı kesiminde ise Akdeniz’in uçsuz bucaksız yerleri vardır. Kıbrıs’a da sınırı olan Lübnan’da gezebileceğiniz sayısız yer olduğunu da belirtmek isteriz. Birçok kültürün bir arada bulunduğu Lübnan, birden fazla kıyıya da sahip haldedir. Haydi gelin, hep beraber Lübnan gezilecek yerler konusuna bakalım! İşte konuya dair ayrıntılar…

Yöresel Yemekleri

Falafel

Orta Doğu mutfağının leziz mi leziz yemeklerini tatmak istemez miydiniz? O halde Lübnan’a geldiğiniz zaman başlangıcı kesinlikle Falafel ile yapmanızı öneririz. Kızartılmış soğanlı nohut ezmesi olarak da bilinen bu köfte çeşidinin herkesçe çok sevildiğini de söylemiş olalım. Bir diğer nohutlu yiyecek ise humustur. Haşlanmış nohutların ezilmesi ve beraberinde kimyon, tuz, tahin, limon suyu, zeytinyağı ve sarımsakla harmanlanması neticesinde hazır hale gelen bu yiyeceği de muhakkak deneyimlemelisiniz.

Patlıcan yemekleri ile aranız iyiyse Baba Ghanoug adlı yöresel Lübnan yemeğini de tatmalısınız. Bu yiyecek, patlıcan ezmesinin sarımsak soslu yoğurtla karıştırılması sonucunda ortaya çıkmış ve herkes tarafından da afiyetle tüketilmiştir. Tatmanız gereken bir diğer lezzet ise Fatayer adlı hamur işidir. Ufak bir börek olarak da düşünebilirsiniz. Sumak, ıspanak ve soğanın harmanlanmasıyla hazırlanmaktadır. Dilerseniz üzerine limon sosu da ekleyebiliyorsunuz.

Süzme yoğurt ile yapılan Lebneh yemeği ise bol nane, domates, zeytin ve salatalıkların yoğurtla karıştırılmasıyla hazırlanır. Ben salatasız sofraya oturamam diyorsanız da kesinlikle Fattoush salatasını denemelisiniz; bu yemek bol bol nar ekşisi ve sumak aromalı kıtır ekmeklerle servis edilir. Lübnan’ın kendine has içli köftesi olan Kibbeh de son derece lezzetlidir; baklava gibi kesilir ve cacıkla sunulur. Dana ve kuzu etinin karıştırılmasıyla hazırlanan Kafta adlı köfteyi de listenize her halükarda eklemelisiniz.

Tarihi Yerleri

Baalbek Tapınakları

Lübnan dendiği an akla gelen ilk unsurlardan biri de kendine has tarihi yerleridir. Yolunuz Lübnan’a düşerse mutlaka görmeniz gereken tarihi yerler olduğunu belirtelim istedik. Buranın her sokağında tarihin tozlu raflarında geziniyor gibi hissedebilirsiniz. Evet, ilk durak her zaman Baalbek adlı tapınaktır. Ülkenin doğu kesimindeki Beka Vadisi’nde bulunan bu tapınak, Lübnan’ın geçmişinin beş bin sene öncesine dek vardığını kanıtlar niteliğe sahiptir. Tarihi çağlar boyunca Yunanlılar, Finikeliler ve Romalılarca kutsal olarak onaylanan şehir içerisinde farklı tanrılar adına yapılan birden fazla tapınak yer alır. Her biri de görülmeye değer pek çok ayrıntıyı içermektedir. Mutlaka gezmeli ve görmelisiniz.

İkinci durak ise Baatara Gorge Waterfall yani Baatara Gorge Şelalesi olacaktır. Burası aynı zamanda Baatara Çukuru Şelalesi adı ile de bilinir. 225 metrelik derinliğe sahip bir mağaraya akan suları ile esrarengiz bir görünüm meydana getiren bu özel şelalenin etrafındaki doğal köprüler de manzaraya ekstra güzellik katmaktadır. Şelaleyi en net şekilde incelemek adına Mart ve Nisan aylarında ziyaret etmenizi öneririz. Bu şekilde çok daha ilgi çekici görüntüler bulabilirsiniz. Gizemli bir şelale incelemek için hiç durmayın, hemen burayı inceleyerek bol bol fotoğraflarını çekin. Ne kadar harika bir görünümü olduğunu görünce bu konuya fazlası ile şaşıracağınızdan da kesinlikle eminiz.

Beyrut Ulusal Müzesi ile yolculuğunuza devam etmenizi öneririz. Birinci Dünya Savaşı itibarıyla bir araya getirilmiş olan arkeolojik eser çeşitlerinin sunulduğu bu müze, Lübnan’ın en sık turist kabul eden kısımlarından bir tanesidir. 1942 senesinde açılan bu müze Beyrut’ta yer alır. Bir diğer tarihi durak ise Nicolas İbrahim Sursock Müzesi olacaktır. Beyrut şehrinde sanatsal ve tarihi bir geziyi aynı anda yapmak isteyen bireylerin eşsiz tercihi her daim burası olmuştur. Burası çok eski bir konaktır. Konak yaşamını ve müzede yer alan eserleri merak ediyorsanız kesinlikle buraya da bir ziyarette bulunmalısınız diye düşünüyoruz. Böylece hoş bir tatil geçirmiş olacaksınız.

Para Birimi

Lübnan Lirası

Lübnan’da para birimi olarak Lübnan Lirası kullanılmaktadır. Banque du Liban adlı bankanın çıkardığı bu para ülke genelinde resmi para birimi olarak kabul edilir. Bu para biriminin alt birimleri olsa da enflasyon sebebi ile alt birimler hiçbir zaman kullanıma açık bir halde değildir.

Ekonomisi (Ticaret Merkezleri)

Lübnan’da hizmet, tarım ve sanayi sektörleri ağırlıklı olarak ticaret merkezi konumunda yer almaktadır. Bu da ekonomiyi iyiden iyiye güvenilir bir noktaya taşıyan unsurlardan olur. Lübnan’ın yerlileri her daim bilinçlidir ve uluslararası ticarete hâkim bir toplumu vardır. Pazar içerisinde dünyanın her bir bölgesinde yerleşik ticaret ruhunun etkili olması ve Lübnan’la halen süren ticari ilişkilerin net bir sonucu olarak Amerika menşeli olan ürünleri tüketme isteği yüksek orandadır. Bu da birçok durumu etkilemektedir.

Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

Beyrut, Lübnan’ın başkenti ve aynı zamanda da en kalabalık şehridir. Birçok farklı yeri içerisine alan Lübnan’ın şehirlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Baabda
 • Bikfaya
 • Barouk
 • Bsharri
 • Enfeh
 • Byblos
 • Chiah
 • Chekka
 • Dimane
 • Ehden
 • Furzol
 • Jezzine
 • Hermel
 • Halba
 • Doueir
 • Deir el Qamar
 • Kaifoun
 • Harissa
 • Hasroun
 • Hasbeya
 • Jieh
 • El Mina
 • Mrouj
 • Kahale
 • Kobayat

Her bir şehrin de kendine özgü birçok fonksiyonu bulunmaktadır. Yolunuzun düştüğü her Lübnan şehrini çok seveceğinizden hiçbir şüphemiz yok diyebiliriz. Buranın şehirlerinin tarihi ve eski bir dokusu vardır. Sokaklarında gezerken kendinizi eski bir filmin içerisinde hissederek ülkeyi deneyimlemeniz mümkündür.  Naif bir havası olan bu eşsiz ülkenin her şehrinin dokusu birbirinden farklı haldedir.

Vatandaşların Gelir Kaynakları

Lübnan ülkesi gelişmekte olan bir ekonomi ile yönetilmektedir. Ekonomisinin yüzde yetmiş beşlik kısmını ise özel sektör sayesinde kazanmıştır. Ülkede vatandaşların bilinen en iyi gelir kaynağı ise bankacılıktır. Endüstriyel sektörün en büyüğü de tarım, metal ürünleri, ulaşım unsurları ve kimya olmaktadır. Vatandaşların her biri de bu sektörler sayesinde rahatça geçimlerini sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra üniversite mezunu olan bireyler de yine kendi iş alanlarında çalışıp bu doğrultuda yeni işler de bulabilirler. Ülke genel olarak eğitim kalkınması konusunda da başarılı olduğu için bu tip durumlarda herhangi bir pürüz çıkmaz. Bireyler diledikleri okuldan mezun olarak kendilerine alanlarıyla alakalı biçimde iş bulabilirler. Fakat sağlık ve eğlence sektörü Lübnan’da fazla gelişmiş halde değildir.

Vize Bilgisi

Dışişleri Bakanlığı Lübnan ülkesine gidecek Türkiye Cumhuriyeti bireylerinin 180 gün içerisinde 90 günlük süreyle vizesiz olarak Lübnan ülkesine girebileceğini açıklamıştır. Boykot Yasası’ndan ötürü, pasaportlarında İsrail’e girme ya da çıkma damgası yer alan bireyler ise Lübnan ülkesine hiçbir suretle giremez. Bu tür durumların dikkate alınması gerekir.

Konaklama

Lübnan’ın hemen hemen her yerinde konaklama olanakları sayıca oldukça fazladır diyebiliriz. Böylece herhangi bir sorun yaşamadan doğrudan dilediğiniz yerde kalabilirsiniz. Burada birçok farklı kalite ve fiyat skalasında yer alan oteller bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çeşitli pansiyonlar ve kiralık villa tipi evleri de Lübnan tatilinizi planlarken bulabilirsiniz. Böylece erken rezervasyon fırsatlarından da en iyi şekilde yararlanmış olursunuz. Sorunsuz bir tatil evresi geçirmeniz açısından tüm bunlar önem arz eder.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.