tren
tren

Sırbistan Ülke Rehberi

Sırbistan Ülke Rehberi

Sırbistan Gezilecek Yerler

Sırbistan Cumhuriyeti

Sırbistan, resmi ismi ile Sırbistan Cumhuriyeti olarak bilinir. Balkanlar ve Panonya Ovası’nın birleştiği yerde bulunan bir ülkedir. Kuzeyinde Macaristan vardır; batısında ise Bosna-Hersek yer alır. Yedi milyonluk bir nüfusa sahiptir. Bunun yanı sıra başkenti Belgrad’dır. En büyük şehri de Belgrad olarak açıklanmıştır. Dilerseniz Sırbistan’ın her bir yönünü daha da yakından hep beraber tanımış olalım!

Yöresel Yemekleri

Leskovac yemeği

Sırbistan’a yolunuz düştüğü zaman muhteşem yemekler yiyeceğinizi bilmelisiniz. Buranın kendine özgü mutfağı dünyanın birçok yerinden turisti kendine çekecek güçtedir. Başlangıcı Ayvar ile yapabilirsiniz. Bu yemek kırmızıbiberin ana malzeme olarak kullanıldığı enfes bir karışımdır. Ekmek üzerine sürülür veyahut da garnitür şeklinde tüketilir. Bu yemeğin iki farklı türü bulunur; hafif acılı ve acılı!

Sırp Köftesi de buranın yöresel mutfağının vazgeçilmezlerinden birisidir. Bu yemeğin asıl adı ise Çevapçiç olmaktadır. Bu yemek Bursa’nın İnegöl köftesine benzer. Sırbistan genelinde en ünlü olanlar ise Novi Pazar kebabı ve Leskovac kebabıdır. Geleneksel açıdan kaymak ve soğanla tüketilen Çevapçiç yemeği, çoğu zaman ekmek arası bir biçimde sunulmakta olan yiyeceklerdendir.

Bir diğer muhteşem lezzet ise Gibanica yemeğidir. Bu yiyecek; içerisinde kaymak, yumurta ve beyaz peynir barındırır. Börek çeşitlerinden hoşlanıyorsanız kesinlikle bu yiyeceği denemelisiniz. Börekten ufak bir farkı var; bu yemek daha kalın bir yufka ile hazırlanıyor. Birayla sunulan bir börek çeşidi olduğunu da belirtmiş olalım. Bir diğer yemeğimize geçersek Karadjordje Şnitzeli olduğunu görürüz.

Bu şinitzel, içerisine kaymak ilave edilerek sarılır ve yumurtayla, ekmek kırıntıları ile kızartılır. Et olarak ise domuz veyahut dana etiyle yapılır. Genel manada tartar sos, limon ve tabii ki kızarmış patates ile servis edilir. Sırbistan’ın kendine has bir başka yemeği ise Çvarci olmaktadır. Çvarçi yemeği, büyükçe metal bir kap içerisinde haşlanan dana ya da domuz pastırmasının ufalanmasıyla hazırlanır; mezedir.

Tarihi Yerleri

Subotica

Sırbistan’ın birçok gezilecek yeri vardır. Her bir mekân sizi geçmişe götürme konusunda son derece başarılı haldedir. Eğer nostaljik bir hava almak niyetindeyseniz kesinlikle doğru yerdesiniz demektir. Kendine özgü birçok farklı ortamıyla sizi bambaşka bir ambiyansa götüren bu ülkeyi gezmek size çok şey katacaktır. Fotoğraf makinenizi de yanınıza almayı sakın unutmayın; bu şekilde kesinlikle birbirinden güzel anıları kısa bir zaman dilimi içerisinde son derece keyifli biçimde biriktirebilirsiniz.

Sırbistan’a geldiğiniz zaman ilk durağınızın Novi Sad’da yer alan Vojvodina Müzesi olmasını öneririz. Bahsi geçen müze, ülkenin en önemli sanat ve doğal tarih mekânlarından bir tanesi olma özelliğini taşımakta olan bir yerdir. 1947 senesinde ziyarete açık hale gelen bu mekânın bünyesinde elli bin cildi geçen kitap vardır. Bölgede bulunan kültürel mirasların da incelenebileceği en ilgi çekici yerlerdendir.

İkinci durağınız ise Subotica’da yer alan Liberty Meydanı olmalıdır. Bu meydan, Subotica kentinin en işlek yerlerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Sene boyunca oluşturulan birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapmasıyla bilinen bu özel meydanda 1912 senesinde yapılan Belediye Sarayı da bulunmaktadır. Bu meydan, etrafını çevreleyen tarihi binalarla kusursuz bir görünüme sahiptir.

Kraljevo’da yer alan Studenica Manastırı’nı görmeden evinize dönmemelisiniz diye düşünüyoruz. On ikinci yüzyılın son zamanlarında, Nemanjiç Hanedanlığı’nın kurucusu olarak da bilinen Sırp hükümdar Stefan Nemanja’nın emri ile yapılmış bir yerdir. Dini fonksiyonlarının yanında bu manastır, Orta Çağ Sırp Devleti’nin tıp ve kültür merkezi olmuştur. Batı Romanesk etkisini taşımakta olan bir yerdir.

Belgrad’da yer alan Aziz Sava Katedrali de görmeniz gereken bir diğer yer olarak her daim dikkatleri üzerine çekmektedir. On iki bin kişilik kapasitesi sayesinde dünya genelindeki en büyük Ortodoks kiliseleri arasına giren Aziz Sava Katedrali’nin yapılmasına da 1894 senesinde başlanmıştır. İnşaat devam ettiği sırada II. Dünya Savaşı başladığı için her şey yarım kalmıştır. Bugün halen tamamlanamayan kısımları vardır.

Sırbistan’da son durağınız ise Belgrad’ın en güzel yerlerinden biri olan Kalemegdan oluyor. Belgrad’ın Osmanlı Devleti egemenliğine ait olduğu senelerde meydan ve kale kelimelerinin birleştirilmesi sonucu oluşturulan bu yer, bugün Kalemegdan adıyla anılmaktadır. Konum olarak ise Knez Mihaliova Caddesi’nin son kısmında bulunur. İçerisinde anıtlar ve daha birçok unsur bulunur. Herkesçe ziyaret edilen ve sevilen bir yer olmaktadır.

Para Birimi

100 Sırp Dinarı

Sırbistan’da para birimi olarak Sırp Dinarı kullanılır. Bugüne baktığımız zaman kullanılan para biriminin aynı zamanda Euro da olduğunu görürüz. Fakat Kuzey Kosova’da hala Sırp dinarı resmi para şeklinde kullanılmaya devam etmektedir. Para birimleri zaman içerisinde değişim gösterebilen detaylar olacaktır.

Ekonomisi (Ticaret Merkezleri)

Sırbistan ekonomisi, üçüncül sektör GSYİH’in üçte ikisini meydana getiren serbest piyasa etkenleri üstünde hizmet sağlayan bir ekonomi olmaktadır. 2020 senesinde GSYİH’in nominal olmasıyla kişi başına 8.200 Amerikan Doları düşmüştür. Kalkınma açısından herhangi bir sorun yoktur. Ekonomik açıdan hayli dikkat çekici sektörleri bir arada barındırmayı başaran Sırbistan ülkesinin maddi gücü her daim yerindedir ve birçok kişi tarafından da bilinmektedir.

Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

Sırbistan ülkesinin başkenti güzeller güzeli şehirlerden biri olan Belgrad olmaktadır. Diğer kentleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Barajevo
 • Dobanovci
 • Beli Potok
 • Stepojevac
 • Yeni Belgrad
 • Borca
 • Rucka
 • Ovca
 • Pecani
 • Umka
 • Bosilegrad
 • Bujanovac
 • Golubac
 • Kragujevac
 • Stragari
 • Kralijevo
 • Pantelej
 • Negotin
 • Niş
 • Loznica
 • Mladenovac

Sırbistan’ın bu özel şehirlerinin her birini de gezmeli, en güzel noktalarını birer birer görmelisiniz. Böylece muhteşem bir ülkeyi her ayrıntısı ile gezmenin huzurunu yaşamış olursunuz. Kusursuz bir tatil geçirmek adına Sırbistan’da farklı şehirleri görmek çok önemlidir. Özellikle Belgrad içerisinde yer alan birçok tarihi ve turistik bölgeyi çok seveceğinizden herhangi bir şüphemiz yok; iyi tatiller dileriz!

Vatandaşların Gelir Kaynakları

Sırbistan’da yaşayan bireylerin temel gelir kaynaklarını şu şekilde sıralayabiliriz: Enerji, makine, otomotiv, tarım ve madencilik gibi sektörler en iyi alanlardır. Sanayi ihracatı ise genel olarak mobilya, gıda işleme, ana metal çeşitleri, makine, otomobiller, şeker, kimyasallar, giysiler, lastik ve ilaçlar ile yapılmaktadır diyebiliriz. Ticaretin önemi bu ülke adına çok büyüktür denebilir.

Vize Bilgisi

Sırbistan’da altı ay içinde doksan gün süreden daha çok konaklamayı isteyen kişilerin Sırbistan Cumhuriyeti Konsolosluğu ile iletişime geçip uzun süreli ikamet vize başvurusu yapması lazımdır. Götürülmesi gereken belgelerle alakalı net bir bilgi almak adına diplomatik temsilciliklerden yardım alınmalıdır.

Konaklama

Sırbistan konaklama konusunda her geçen gün gelişmeye ve değişmeye devam eden bir ülkedir. Hayli kalabalık bir nüfusa sahip olması ve her sene milyonlarca turist ağırlaması da bu gelişimin yegâne sebeplerinden bir tanesi haline gelmiştir. Oteller, hosteller, pansiyonlar ve çeşitli türde günlük kiralık lüks evler burada her zaman için sizleri beklemektedir.

Erken rezervasyon yaptırmanızı öneririz. Çünkü bazı dönemler yoğunluk olabiliyor; bu da Sırbistan’ın herhangi bir yerinde bile konaklayacak yer bulmanıza engel teşkil edebilecek olan bir durumdur. O yüzden her daim temkinli olmakta kesinlikle yarar var diye düşünüyoruz. Bu hareket sizi çok daha rahat ettirecek demektir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.