tren
tren

Telex Release Nedir?

Telex Release Nedir?

Telex Release nedir? Orjinal konşimento gerekmeden dijital ortam ile ürünlerin alıcı tarafından teyitsiz şekilde çekilmesine yarayan sistemin adına telex release denir. Konşimento denizyolu taşımacılığında en önemli evraklar arasındadır. Telex release ne işe yarar? Yük yüklendikten sonra, gemi hareketinde konşimento kesilir. Göndericiye taşıyıcı firma tarafından konşimento gönderilir. İhracatçı veya gönderici alıcıya konşimentoyu ödeme yöntemine göre anlaşmalarına uygun teslim eder. Alıcı varış limanında konşimento ve diğer evraklarla yükünü çekebilir. Bu sürecin hızlı ilerlemesini telex release gerçekleştirir.

Telex Release ne demek? Teslimatta ürünlerin serbest kalmasını sağlayan işlem türüdür. Lojistik terimlerinde yerini alır. Aynı zamanda denizyolu taşımacılığında kullanılan iş terimidir.

Lojistik nedir? Konusunu hemen oku!

Telex Release Nasıl Yapılır?

Yük yüklenmeden önce yükleme talimatını acenteye gönderirsiniz. Daha sonra konşimento talimatını doldurarak cut off zamanına uygun şekilde denizyolu acentesi veya forwardera gönderilir. Bu süreçte gemi kalkış yapmadan önce telex release veya konşimento talep edersiniz.

Telex Release’ın Sakıncası Nedir?

Alıcıdan ödeme alınmaması durumunda eğer ürünlerin telex release olması için talimat verildi ise alıcının niyetine göre ürün bedellerini ve diğer anlaşmalara uymama gibi sakınca taşımaktadır. Eğer ödemenizi aldıysanız ve tüm işlemler tamam ise telex release yapmanızı önerebiliriz. Bu tamamen karşılıklı güvene ve sözleşmelere göre hareket edilecek bir durumdur.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.