tren
tren

Fransa Ülke Rehberi

Fransa Ülke Rehberi

Fransa Gezilecek Yerler

Fransa Cumhuriyeti

Fransa yani Fransa Cumhuriyeti, Batı Avrupa’nın en bilinen ülkelerinden biridir. Denizaşırı toprakları vardır. Bu yazıda sizlere Fransa’nın yöresel yemeklerinden, gezilecek yerlerinden, kullandığı para biriminden ve geçim kaynaklarından tüm detayları ile söz ediyor olacağız. İşte karşınızda her yönüyle beraber Fransa gezilecek yerler ve çok daha fazlası…

Fransa, tüm güzelliği ile karşınıza çıkacak muhteşem bir ülkedir. Her bir yönüyle sizi büyüler ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Böylesine ilgi çekici bir ülkenin her detayı da Fransa’da gezeceğiniz her yeri adım adım, sokak sokak bu yazıda bulabilirsiniz. Bu ihtişamlı ülkeye daha yakından bakmak sizi çok sevindirecek bundan eminiz…

Yöresel Yemekleri

Kruvasan

Fransa’nın kahvaltıları oldukça meşhurdur. Fransızlar pratik ve hızlı kahvaltıları sıklıkla tercih etmektedir. Uzun uzun oturup kahvaltı sofrası kurmak kültürlerinde yoktur. Fakat küreselleşmeyle beraber Amerikanvari brunchlar popüler hale gelmiştir. Meşhur bir Fransız kahvaltısı genel olarak bir fincan sade kahve ve kruvasanla yapılır. Yanında ise portakal suyu ikram edilir. Bazı zamanlar kruvasan yerine üzümlü dolama ve kayısılı puflar da verilir. Bu durum çoğu zaman evden eve ve mekândan mekâna değişecek olan bir durumdur.

Kahvaltıda peynir gibi ürünlerin yenmesi Fransızlar için tuhaftır. Peynir, Fransız kültüründe akşam yemeklerinde ve çeşitli şaraplarla birlikte tüketilen bir aperatiftir.

Gelelim güzeller güzeli akşam yemeğine; kahvaltının tam tersine akşam yemeğinde son derece özenli sofralar kurulur.

Fransızlar akşam yemeklerini üç tabak biçiminde hazırlıyor. Başlangıç her daim mevsime uygun bir sebze yemeği ya da çorba olurken ana yemek ise bir tık daha ağır bir seçim olur. Üçüncü yani son adım ise tatlı adımıdır. Le dessert olarak da bilinen bu kısım, peynir tabağının yendiği ve şarap içildiği kısım olur. Fransızlar, akşam yemeği saatinde çoğu zaman et, balık ve tavuk yemeklerini pişirir. Ülkece çok fazla et tüketmektedirler. Günümüzde en çok et tüketimi yapan ülkelerden biri Fransa olmuştur.

Birçok kişi Fransızların tatlılarını çok sever, bunun nedeni ise Fransız tatlılarının tamamen hafif olmasıdır. Tatlılar, günün her öğünü sıklıkla tüketilecek alternatiflerdendir.

Fransızların yeme içme alışkanlıkları birçok ülkeye göre fazlası ile farklı bir biçimde ivme kazanmıştır. Öyle ki kahvaltılarından tutun da akşam yemeklerine değin her şey kendilerine özgü ilerler. Fakat zamanla herkes burada yaşadıkça tüm yeme içme alışkanlıklarını kendisi ve sevdikleri için de benimsemeye başlayacaktır.

Tarihi Yerleri

Notre Dame Kilisesi

Fransa, tarihte birçok medeniyete ve yere ev sahipliği yapmış olan bir ülkedir. Eğer bir gün yolunuz Fransa’ya düşecek olursa gezebileceğiniz ve görebileceğiniz sayısız yer olduğunu unutmayarak buna göre bir gezi planı hazırlamalısınız. İlk gideceğiniz yer Avignon olmalıdır. Burası, Fransa’nın Rhone Nehri kıyısında bulunan bir yerdir. Orta Çağ’dan kalma şehir duvarına sahip halde olduğu söylenebilir.

Burada, Pont St. Benezet adlı bir köprü vardır ve çok ünlüdür. Aynı zamanda da Avignon Festivali’ne dilediğiniz gibi katılabilirsiniz. Bu festival 1947 senesinden bu yana her sene Temmuz ayında yapılır. Papaların kenti olarak da bilinen Avignon’da her daim tiyatro izleyebilir, dans gösterilerini seyretmeye dalabilirsiniz.  Buradaki bütün aktiviteleri kesinlikle çok seveceğinizi düşünüyoruz.

Sıra geldi meşhur Notre Dame Kilisesi’ni gezmeye! 69 metrelik uzunlukta inşa edilen bu muhteşem kilise, gotik mimarinin en önemli örneklerinden birini teşkil etmektedir. Zafer Takı da gezmeniz gereken bir başka nokta olarak karşınıza direkt çıkacaktır. Burası, 1806 senesinde Napolyon’un isteği ile inşa edilmiştir. Paris’in en önemli sembollerindendir. Her sene milyarlarca turist burayı görmeye gelir.

Fransa’nın sayısız güzelliğini görmek adına her bir köşesini gezmeniz gerekir. Her şehirde farklı bir unsur görecek olmak sizi çok heyecanlandıracaktır bundan kesinlikle emin olduğumuzu belirtmeliyiz. Yanınıza fotoğraf makinenizi alabilir, çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Fransa’nın doğal ve beşeri güzelliklerini inceleyerek anlamlı bir tatil geçirmek sizi çok mutlu edecektir. Her bir ayrıntı kendine has kıstaslar içerir ve çok sevilir.

Para Birimi

Fransa para birimi Euro

Fransa’nın para birimi 2002 senesine değin Fransız Frangı idi. Fakat bu tarih sonrasında Euro para birimine geçiş sağlanmıştır diyebiliriz. Güncel olarak kullanılan para birimi halen Euro şeklindedir. Fransa’da Euro para birimine geçilmesinin temel nedeni ise ticaretin daha konforlu bir biçimde sağlanmasıdır. Böylece ülkeler arası ticari anlaşmalar çok daha kolay bir zemine oturmuş olur. Herkesin içi rahat eder ve bu şekilde ticari anlaşmalar devam eder.

Ekonomisi (Ticaret Merkezleri)

Fransa, ekonomik açıdan kendi kendini kalkındırabilen güçlü ekonomiye sahip ülkelerden bir tanesi haline gelmeyi daimi bir biçimde başarmıştır. Öyle ki, günümüzde birçok ülke Fransa’nın son derece gelişmiş olduğunun farkındadır. Bu ülkenin temel ekonomisini oluşturan temel faktör her zaman için hizmet sektörü olmuştur. Hizmet sektöründe kendini geliştiren Fransa, günümüzde oldukça güçlü bir ülke yapısına sahiptir.

Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

Fransa’nın başkenti güzeller güzeli bir şehir olan Paris kentidir. Diğer şehirleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Lyon
 • Marsilya
 • Les Ulis
 • Rodez
 • Sevres
 • Oyonnax
 • Gradignan
 • Les Lilas
 • Loos
 • Vertou
 • Denain
 • Croix
 • Manosque
 • Loos
 • Beaune
 • Fontaine

Fransa’nın daha sayısız şehri ve kendine has güzel özelliği vardır. Bu ülkenin her bir şehrinin sokaklarında kendinizi huzurlu hissedeceğinizden eminiz! Birbirinden özel ayrıntıları bulabileceğiniz tüm bu şehirleri bir gün mutlaka gezmenizi öneriyoruz. Nostaljik caddeler, ilgi çekici tüm sokaklar her daim burada sizleri bekliyor! Fazla büyük bir ülke olan Fransa’nın barındırdığı her şehrin kendine has kültürü ve benzersiz şehir dokusu ile kendinizden bir parça bulmanız mümkün.

Vatandaşların Gelir Kaynakları

Fransa’nın geçim kaynakları genel olarak hizmet sektörü ile ilişkili olarak gelişir. Bunun yanı sıra sanayi sektörü de ekonominin ikincil başını oluşturur. Madencilik, hayvancılık ve tarım da kalan kısmı meydana getirir. Fransa ülkesinin istihdam gücü son derece yüksek bir haldedir. Burada yaşayan her vatandaş rahatlıkla iş bulabilir ve kendini en iyi şekilde kalkındırabilir. Kişi başına düşen milli gelir her daim dünya genelinin kat ve kat üzerinde olur. Bu da birçok kişinin Fransa’ya yerleşmek istemesine sebep olmaktadır. Her sene birçok kişi buraya göç eder.

Vize Bilgisi

Fransa’ya Türk vatandaşı olarak gitmek için vize almanız zorunlu bir edim olacaktır. Uzun zamanlı yani doksan günü geçen ziyaretleriniz için D tipi vize başvurusu yapmalısınız. Bu başvuru şahsi olarak Fransa Büyükelçiliği veyahut da konsolosluğunda yapılmalıdır. Size kısa süre içerisinde sonuç bildirilecektir.

Konaklama

Son derece gelişmiş ülkelerden biri haline gelen Fransa’nın konaklama imkânları her zaman fazladır. Bu yüzden dilediğiniz yerde kalabilirsiniz. Otel, hostel, pansiyon ve günlük lüks kiralık daireler her daim Fransa’da sunulan konaklama seçenekleridir. Fakat her zaman önceden rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Bu şekilde kendinizi daha konforlu hisseder ve güzel bir tatil süreci geçirmeye başlarsınız.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.