tren
tren

Nakliye Nedir?

Nakliye Nedir?

Nakliye nedir? Nakliye ne demek?

Nakliye nedir? Nakliye: Bir ürünü bir yerden, bir yere sevk etme ve ulaştırmaya nakliye denilir. Nakliye ne demek? Anlamı: Kelime kökeni olarak ulaşım, ulaştırma, sevk ve teslimat terimlerini içerir. Lojistik sektörünün bir kollarından fiziksel dağıtım içerisindedir. Günümüz teknolojisinde nakliye gelişimine durmadan devam etmektedir. Tarihin ilk dönemlerinde hayvan gücü ile yapılan işler tekerleğin buluşu ile sınıf atladı. Gelişim süreçleri devam ederken günümüz teknolojiyle insansız hava araçlarıyla dahi nakliye teslimatları yapılmaya başlandı. Hayatımızın tüm alanlarında nakliyeye ihtiyaç duyarız. Tüketilen tüm ürünler hammadde halinde üretime, son kullanıcı ve geri dönüşümünü kapsayacak şekilde fiziksel dağıtımın eserleridir.

Nakliye Çeşitleri Nelerdir?

Fiziksel dağıtımda 4 adet yöntemle yurtiçi ve uluslararası yük taşımacılığı gerçekleşir. Bu yöntemler içerisinde karayolu, havayolu, denizyolu, demiryolu’dur. Maliyet açısından Havayolu > Karayolu > Demiryolu > Denizyolu yer alır. En pahalı taşıma türü hava iken en uygunu deniz taşımalarıdır.

Havayolu Nakliye

Havayolu en hızlı ve kaza riski en az taşıma yöntemlerinden biridir. Maliyet açısından en yüksek olan taşıma yöntemidir. Yüklerinizin kısa sürede varış yerine teslimini sağlamaktır. Genelde havayolu nakliyeleri için hava kargo terimi kullanılır.

Havayolu Nakliyede Kullanılan Araçlar: Drone, Kargo Uçakları, Yolcu Uçaklarının Bir Kısmı, Helikopter

Karayolu Nakliye

Yurtiçi ve uluslararası arası olarak karayolu nakliye zaman içerisinde gelişmiş çeşitli araçların meydana gelmesinden dolayı hızlı teslimat sağlanır oldu. Teknolojinin nakliye sektörüne etkisi büyüktür. En büyük artılarından birisi ise daha fazla yükü kısa sürede ve ekonomik olarak teslim edilmesidir. Taşıma yöntemleri içerisinde havayolundan sonra en pahalı taşıma yöntemi karayolu’dur. Karayolu nakliyelerinde kullanılan araçlar:

  • TIR = Soğuk zincir, Parsiyel, Full TIR, Ağır Nakliye
  • Kamyon
  • Kamyonet
  • Pickup
  • Minivan Nakliye

Demiryolu Nakliye

Türkiye, Avrupa, Orta Asya ve Uzakdoğu Ülkelerinde yaygınca kullanılan ekonomik taşıma yöntemleri içerisinde yerini alır. Hız bakımından karayolundan daha ağır seyir eder. Demiryolu nakliyesinde kullanılan araç Türü: Demirrayları ile çalışan araçlardır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.