tren
tren

Parsiyel Nakliye Nedir?

Parsiyel Nakliye Nedir?

Parsiyel Nedir?

Parsiyel nakliye nedir? Ne demek? Parsiyel anlamı? Hakkında bilgi araştıran ve sorgulayanlar için açıklayıcı niteliğindeki yazımızı sunuyoruz.

Taşımacılık bölümünde yaşanan hızlı gelişim ve müşterilerin sürekli değişen talep ve isteklerini karşılamak amacıyla lojistik çözümlerin gelişmesine neden oldu. 2000’li yıllarına geçişten sonra müşteri ihtiyaçlarına önem verilmeye başlandı. Klasik pazarlama sistemlerinden yeni nesil pazarlama ve lojistik dağıtım sistemlerine geçiş oldu. Bu gelişmelerle birlikte taşımacılık sektöründe komple tır maliyetlerinin artması sonucunda parça yük taşımacılığını da geçiş oldu. Parça yük taşımacılığına parsiyel nakliye (taşımacılık) terimi verildi.

Parsiyel, kelime olarak lokal, parça, tam olmayan anlamında kullanılmaktadır. Parsiyel taşımacılık nedir? Parça yüklerin bir araya getirilerek planlı şekilde göndericiden alıcıya teslimatına verilen sektörel terime parsiyel taşımacılık denir. Tek gönderici farklı alıcılar; farklı göndericiler tek alıcı; farklı göndericiler, farklı alıcılar olarak teslimatlar sağlanmaktadır.

Parsiyel Taşımacılık Hesaplama Teknikleri

Parça yük taşıma yapan firmalar yüküm hacmine göre planlama yapmaktadır. Yükün hacmini hesaplamak için karayolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığında m3 hesaplaması yapılır. Adet x En x Boy x Yükseklik: ölçüleri cm cinsinden birbiriyle ölçüleri çarpılarak m3 bulunur. Örnek:  1 Palet ürün hesaplarken 80 cm x 120 cm x 120 cm ölçülerinden 1,15 m3 yapmaktadır. Ürünlerin üst üstte yüklenmesi ile üst üstte istiflenmez ve üzerine malzeme konulmaz ise yükseklik ölü alandır. Ölü alanı hesaplarken boş kalan kısım baz alınır. Örnek: 1 Palet 80 cm x 120 cm olan yük için dorse yüksekliği ortalama 270 cm baz alınır ve 270 cm den çarpılır. Parsiyel hesaplama teknikleri karayolu, denizyolu ve havayolunda farklılık gösterir. Kg, m3 (cbm) bazlı taşıma modlarına göre kapasite hesabı yapılmaktadır.

M3 Nedir? Linke tıklayın Öğrenin!

Parsiyel Taşımacılık Fiyatları Hesaplanması

13,60 Tenteli TIR veya frigo parsiyel taşımacılıkta parsiyel fiyat hesapları komple taşımacılığa göre farklılık göstermektedir. 13,60 tenteli tır’ın yurtdışı İngiltere Bölgesine parsiyel yük dağıtımı yapacağını varsayarak örnek bir çalışmak ile parsiyel fiyatlandırma yönteminden bahsedeceğiz. Çıkış Ülkesi ve Şehri, Varış Ülkesi ve şehrine göre maliyet hesaplarken depo kirasından, km ve belge, beyanname fiyat farkına göre tüm etmenler göz önünde bulundurulması gerekir. 13,60 TIR komple tır fiyatı, depolama ve dağıtım maliyetleri, işçilik gibi yükün kapladığı hacmine göre fiyatlandırma olur. Londra Şehrine gidecek yük genelde Deponun konumuna göre Merkez olarak baz alınır, farklı teslim noktalarına ise dağıtım ve risk maliyetleri eklenir.

Parsiyel Taşımacılık Modları

Karayolu Parsiyel Nakliye: Karadan dağıtım tekniği ile tek gönderici, birden fazla alıcı; rut planına göre dizpozisyon planlaması yapılarak kara parsiyel sevkiyatları yapılır. Konsol açan firma karayolunda yükler araç üzerinde veya belli bir depolama yerinde toparlayarak çalışmalarını çıkış tarihine göre yapar. Bu planı yaparken talep-arz dengesi ve araç durumuna göre çıkış tarihini müşterilerine doğru şekilde bildirmelidir.

Denizyolu Parsiyel Nakliye: Konsol açan denizyolu şirketi armatör firmalarla anlaşma yaparak karşıdaki acentesinin gücüne göre sevkiyatı planlar. Konsol firması bu organizasyonu doğru şekilde yapmaz ise ardiye, demuraj gibi ek maliyetlere mağruz kalır. Denizyolu parsiyel taşımaları genelde karayoluna göre daha geç teslim olabilmektedir.

Havayolu Parsiyel: Uçağın belli bir kısmını kiralayarak gerçekleşmektedir. IATA Belgeli olan firmalar havayolu ile sevkiyat ve parsiyel taşımalar yapabilmektedir. Maliyetleri karayolu, denizyoluna göre en yüksek parsiyel taşıma modları arasında yer almaktadır.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.