tren
tren

Romanya Ülke Rehberi

Romanya Ülke Rehberi

Romanya Gezilecek Yerler

Romanya

Romanya’da seyahat etmek zor olduğu kadar ödüllendiricidir. Ülkenin dağ manzarası, muazzam vahşi yaşam ve kültür çeşitliliği ve Orta Çağ’dan bu yana zaman zaman çok az değişmiş gibi görünen bir yaşam tarzı ziyaret edenleri hayran bırakır. Bazıları, doğal güzellikleri ve muhteşem vahşi yaşamı için Romanya’ya seyahat ederken, bazıları ise göz alıcı kaleleri ve boyalı manastırlarına daha aşinadır. Kesin olan şey, Romanya’nın ilgi çekici yerlerinin çeşitliliği ile sizi şaşırtacağıdır.

Bunların yanı sıra şık dağ tatil köyleri, kafeler, gösterişli restoranlar ve gelişen sanat ortamı Romanya’nın modern güzelliğine katkıda bulunuyor. Romanya gezilecek yerleri keşfetmeye başlayınca buranın güzelliğine hayran kalacaksınız. UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı olan Tuna Deltası’ndan güzel ve hasar görmemiş Orta Çağ kasabaları da Romanya gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Romanya Yöresel Yemekleri

Tochitura

Dürüst olmak gerekirse, Romanya yemekleri çoğu insanın bu ülke hakkında konuşurken aklına gelen ilk şey değildir. Dışarıdan gelenler daha çok Transilvanya, Drakula, Nadia gibi kavramları daha fazla tanımaktadır. Rumen mutfağı gerçekten daha az bilinse de geleneksel yemeklerin ne kadar doyurucu, çeşitli ve lezzetli olduğunu inkar edilemez. Örneğin, Zacusca yemeği közlenmiş patlıcan, sotelenmiş soğan, domates salçası, kırmızıbiber ve közlenmiş Macaristan tatlı kapya biberinden yapılan bir Rumen yemeğidir. Mamaliga, Romanya’da çok sevilen bir sarı mısır unu polentasıdır. Bu rahatlatıcı yemek, eskiden köylü yemeği olarak ortaya çıkmasına rağmen, şimdi en iyi restoranlarda servis edilen üst düzey bir yemek haline geldi. Bu yemeklerin yanında Tochitura, Perişoare, Ardei Umpluti, Frigarui gibi yemekler popüler Romanya yemekleri arasındadır.

Romanya Tarihi Yerleri

Bran Kalesi

Karadeniz kıyısı boyunca uzanan Romanya, Doğu Avrupa’da uzun bir geçmişe sahip dağlık ve ormanlık bir ülkedir. Romanya’nın sahip olduğu kültürün büyük bir kısmı Romalılara ve Romanya’nın göç ve ticaret yollarına kadar uzanmaktadır. Romanya ziyaretinde keşfedilmesi gereken tarihi yapıları ve yerleri detaylıca inceleyelim.

Bran Kalesi

Yüzlerce yıldır stratejik bir kavşağa komuta eden Romanya’daki Bran Kalesi, etkileyici bir ortaçağ kalıntısı ve popüler turistik cazibe merkezidir. Drakula’nın Şatosu olarak bilinen Bran’ın aslında kurgusal vampiri çevreleyen efsanelerin hiçbiriyle veya Kazıklı Vlad’ın gerçek figürüyle çok az bağlantısı olduğu söylenebilir.

Histria

Histra bir zamanlar bir limandı ve ilk olarak MÖ 675’te Antik Yunanlılar tarafından işgal edildi. Yunanlıların egemenliğinde seramik, cam ve metallerde uzmanlaşan bir ticaret merkezi haline geldi. Histira Arkaik, Klasik, Helenistik, Erken Roma ve Geç Roma olmak üzere 5 farklı tarihsel dönemde 1.300 yıldan fazla kesintisiz bir şekilde yerleşim yeri olarak kullanıldı.

Hunedoara Kalesi

Romanya’da Hunedoara’da Corvin Kalesi veya ‘Corvinesti’ olarak da bilinen Hunedoara Kalesi, Avrupa’nın en büyük kalelerinden biridir. Kale, Romanya’nın Yedi Harikasından biridir. En etkileyici iç özelliklerinden biri, şimdi bir silah sergisine ev sahipliği yapan Şövalye Salonu’dur.

Fagaras Kalesi

Romanya, Transilvanya’daki Fagaras Kalesi (Fagaras Şatosu olarak da bilinir) orijinal olarak 1310’da inşa edilmiş etkileyici bir kaledir. Şimdi çeşitli eserler barındıran bir müzedir.

1950’lerde, komünist dönemde Fagaras Kalesi siyasi muhalifler için bir hapishane haline geldi ve burada işkence, açlık ve soğuktan birçok kişinin öldüğü yaklaşık 5.000 kişinin gözaltına alındığı tahmin ediliyor.

Meçhul Askerin Bükreş Mezarı

Meçhul Asker Bükreş Mezarı, Birinci Dünya Savaşı’nda ülke için ölen askerleri anan ulusal bir Rumen anıtıdır. 1958 Aralık’ında bir gece, Meçhul Asker mahzeni Komünist rejim tarafından çok gizlice dağıtıldı ve daha sonra partinin birkaç liderinin gömüldüğü Komünist Kahramanlar Mozolesi’ne yer açmak için Marasesti Mozolesi’ne taşındı.

Romanya Para Birimi

Romen Leyi

Romanya, Avrupa Birliği’nin bir parçasıdır ancak Romanya’nın ulusal para birimi ortak kısaltması RON (para birimi kodu) olan Yeni Romen Leyi’dir. Oteller, büyük restoranlar ve uluslararası mağazalar ve alışveriş merkezleri başta olmak üzere ülkenin dört bir yanından birçok yerde banka veya kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Romanya Ekonomisi(Ticaret Merkezleri)

Romanya, zorlu bir iş ortamına rağmen büyük potansiyele ve stratejik bir konuma sahip bir pazardır. Romanya ekonomisi Ekonomik Endeks bazında yüksek bir gelişme gösterir ve nitelikli bir iş gücüne sahiptir. Romanya GSYİH’ye göre Avrupa Birliği’nde 12. sırada yer alır ve satın alma gücü değeri hesaplandığında diğer Avrupa ülkeleri arasında 7. sırada yer almaktadır. Romanya birçok alanda faaliyet gösteren ticaret merkezlerine sahiptir. Romanya’nın popüler ticaret merkezleri Bükreş Dünya Ticaret Merkezi, Drumul Cornivilor, Taiwan Ticaret Merkezi, Bogdanel’s Ticaret Merkezi, FRD Center, Githabul Uluslararası Ticaret Merkezi olarak sıralanabilir.

Romanya Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

Romanya’nın Bükreş şehri

Romanya’nın başkenti 1459 yılında kurulan Bükreş‘tir. Bükreş 1862’den beri başkenttir. Bükreş, Romanya’nın en geniş ve gelişmiş şehridir. Romanya hükümeti bu şehirde yer alır. Romanya’nın diğer bilinen şehirleri arasında Brasov, Sibiu, Cluj-Napoca, Timisoara, Iaşi gibi şehirler yer almaktadır. Asi şehri, Romanya’nın kültür başkenti olarak kabul edilir ve 362.142 nüfusa sahiptir ve bu da onu ülkenin en büyük ikinci şehri yapar. Iaşi aynı zamanda önemli bir eğitim merkezidir ve Romanya’nın en eski üniversitesi bu şehirde bulunmaktadır.

Romanya’da Vatandaşların Gelir Kaynakları

Romanya ekonomi konusunda sürekli değişen ve gelişen bir ülkedir. Ekonomistlere Romanya’nın gelişmesinin nedeni çoklu pazar anlayışının bulunmasıdır. Romanya’nın başlıca geçim kaynakları arasında inşaat, tarım, turizm, otomotiv, hazır giyim, ilaç ve maden gibi çeşitli sektörle kaynaklar vardır. Romanya’nın en büyük iş kollarından birisi de sanayi sektörüdür. Ayrıca Romanya ihracat bakımından da oldukça önemli bir konuma sahiptir. Dünyanın en çok ihracat yapan ülkeleri arasında 45.sırada yer alır. Romanya’nın ihracat ürünleri arasında elektrik makineleri, tıbbı ve cerrahi malzeme, mobilya ve tahıl gibi ürünler bulunur.

Romanya Vize Bilgisi

Romanya’yı ziyaret etmeyi planlıyorsanız, uyruğunuza ve seyahat amacınıza bağlı olarak önceden Romanya vizesine başvurmanız gerekebilir. Neyse ki Romanya, Romanya vize başvuru sürecini bir kısmını dijitalleştirerek daha sorunsuz hale getirdi. Kısa süreli vize başvurusunda bulunurken 100’den fazla ülkenin vatandaşları Romanya İçişleri Bakanlığı Göçmenlik Genel Müfettişliği tarafından onaylanan bir davet mektubuna sahip olmalıdır. Romanya vizesi 4 çeşide ayrılır. Bunlar Romanya Havalimanı Transit Vizesi (A Tipi), Romanya Transit Vizesi (B Tipi), Romanya Kısa Süreli Vize (C Tipi), Romanya Uzun Konaklama Vizesi (D Tipi) olarak sıralanır.

Romanya’da Konaklama Nasıl Olur?

Romanya’ya gelen ziyaretçiler kendi bütçelerine uygun olarak 4 yıldızlı ya da 5 yıldızlı otellerde konaklamaktadır. Oteller, basit havuzlu tesislerden lüks tesislere kadar tüm özelliklere sahiptir. Bazıları tasarım oteli olarak da inşa edilmiştir. Ayrıca herkese harika ve huzurlu dinlenme imkanı sunan çok sayıda özel süit yanında oldukça fazla butik ve apart oteller de bulunmaktadır. Bükreş ve şehrin sahili haricinde herhangi üç yıldızlı bir otelin çift kişilik oda fiyatları 30 € ile 60 € arasında değişkenlik gösterir. Ancak derecelendirmelerin her zaman bir yerin kalitesinin göstergesi olmadığını unutmayın; Romanya’da dört yıldızlı bir otel olarak kabul edilebilecek otel, genellikle Batı Avrupa’daki üç yıldızlı bir otelle eşdeğerdir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.