tren
tren

Rusya Ülke Rehberi

Rusya Ülke Rehberi

Rusya Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler

Kremlin Sarayı

Dünyanın en geniş arazisine sahip olan Rusya tarih ve kültürel açıdan oldukça gelişmiş olup her sene binlerce yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Çok fazla müze, tarihi alan, kafeler, meydanlar, doğal alanları mevcut olup gidenleri ve görenleri adeta kendine hayran bırakacak bir güzelliğe sahiptir. İnsanı kendine bu şekilde büyüleyen bu toprakların hemen hemen yarısı ormanlar ile kaplıdır. Rusya üzerinde çeşitli çevre ver yer şekilleri bulunmaktadır. Sizlere bu kendine hayran bırakan ülke hakkında bilgilendirmek ve gezilecek yerleri aktarmak istiyoruz.

Gerek doğal güzellikleri gerek tarihi yapısı ile insanı büyüleyen bu ülke turistik açıdan oldukça önem teşkil etmekte olup birçok gezilecek mekân sunmaktadır. Aynı zamanda bu ülke tarih boyunca çok fazla medeniyetlere ev sahipliği yapmış olduğundan çok çeşitli bir gezilmesi gereken liste mevcuttur. Bu bağlamda gezilecek yerleri sizlere biraz sıralamak istiyoruz.

 • Moskova Kremlin Sarayı: Bu saray sadece Moskova’nın değil aynı zamanda bütün Rusya’nın sembolü haline gelmektedir. Bu kentin en eski yapılarından biri olan saray 1147 yıllarında tarihi kayıtlarda belirtilmektedir. Aynı zamanda bu saray 1991 tarihinden itibaren UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Sarayın Türkçe karşılığı ise şato, hisar anlamına gelmektedir. Oldukça önemli bir değere sahip olan bu saraya mutlaka gitmelisiniz ve görmelisiniz.
 • Ermitaj Müzesi: Oldukça önemli bir kültür ve sanat müzesi haline gelen bir müzedir. Bu müze aynı zamanda dünyanın en geniş çizim sergilerini içinde bulunduruyor olup içerisinde ise 3 milyona yakın sanat eseri mevcuttur.
 • Lena Sutunları: Eski tarihi 530 milyon yıl önceye uzanan bu dikey kaya oluşumları insanı kendine hayran bıraktırıyor ve adeta büyülüyor. 2012 yılından itibaren UNESCO koruması altına alınan bu eşsiz güzellikte ki yer aynı zamanda görkemli güzelliği ile insanı kendine hayran bıraktırıyor.
 • Baykal Gölü: Rusya’nın en popüler olan turistik yerlerinden biri olan bu göl 1996 tarihinden beri UNESCO tarafından önemli bir değere sahiptir. Baykal gölünün suları şeffaflığı işe insanı kendine hayran bıraktıracak kadar güzel olup bu bağlamda ise binlerce bitki ve hayvan türünü içerisinde barındıran bir floraya sahiptir.  Çevresinde bulunmakta olan ilginç kayalıkları ise oldukça dikkat çekmektedir.
 • ST.Petersburg/Kazan Katedrali: Rus imparatorluğunun Napolyon karşısında kazanmış olduğu zafer anısına inşa edilmiştir. İnşa edilmiş olduğu dönemde o zamanın en yüksek kubbelerinden biri olarak bilinmekteymiş. Daha sonra müzeye dönüştürülen bu katerdal günümüzde dini işlemlerini sürdürmeye devam ediyor.

Gezilecek diğer önemli yerler ise;

 • Rus Devlet Müzesi
 • Peter Ve Paul Kalesi
 • Kızıl Meydanı
 • Lenin Mozolesi
 • Gorki Parkı
 • Mücevher Fonu Müzesi
 • Moskova Hayvanat Bahçesi

gibi gibi çok fazla gezilecek yeri bulunan bu ülke her kesime ve her yaş grubuna hitap etmektedir. İster doğaseverler, tarih severler dâhil olmak üzere herkese hitap eden bu ülke görenleri kendine hayran bırakacak güzelliğe sahip konumdadır.

Rusya Yöresel Yemekleri

Rus kahvaltısı

Yüzyıllardır çok fazla medeniyeti ağırlayan bu ülkenin yemek kültürü de oldukça gelişmiş olup her damak tadına uygun şekilde ağırlanma imkânı sunuyor. Rus mutfağı denildiği zaman akıllara gelen ilk şey ise elbette ki deniz ürünleridir. Kahvaltılarda bile deniz ürünleri kullanılmakta olan bu ülke özellikler dünya mutfağında oldukça önemli bir konuma sahiptir. Kahvaltıda havyar, lakerda gibi ürünler tüketilmesi oldukça yaygındır. Aynı zamanda Rus yumurtası olarak bilinen Faberga kahvaltılarda vazgeçilmezdir.

Her bölgenin coğrafi koşullarına göre ayrı bir mutfak kültürü söz konusudur. Kuzey Rusya da lahanalı yemekler ve arpa içerikli yemekler oldukça sık tercih edilmektedir. Ormanlık bölgelerin mutfak kültürü ise farklı olup buralarda daha çok etler, tütsülenmiş etler, kurutulmuş olan balıklar, mantarlar ve orman yemişleri çok sık tüketilir. Antik çağlardan itibaren Rusya’nın vazgeçilmez lezzetlerinden biri ise otlar ve baharatlardır. Her bölgede aynı olup asla değişmeyen bir damak tadıdır.

Rus mutfağında en önemli ortak özelliklerden biri ise smetana adı verilen ekşi krema ile tereyağında hazırlanmış olan soslarıdır. Bu soslar çorbalarda, sebzelerde, etlerde ve balıklarda kullanılmakta olup bu şekilde sunulur.

Rusya’nın Tarihi Yerleri

Oldukça geniş bir tarihe sahip olan Rusya da oldukça fazla tarihi mekân bulunmakta olup bu anlamda ise tarih sever turistleri oldukça sık bir şekilde ağırlamaktadır hatta ağırlamak ile kalmayıp kendine hayran bırakmaktadır. Tarihi mekânlar olarak başta gelen mekânları ise şuralardır;

 • Manor Vinogradovo
 • Tsarskoye Selo State Museum Preserve
 • Fiagdon Manastery
 • Byurger Estate
 • Vyborg Castle
 • Golden Gate
 • Trade Rows
 • Sanatorium Ordzhonikidze
 • Arkhangelskoye Estate and Museum

gibi pek çok tarihi mekânı bulunmakta olan bu ülke bu konuda oldukça gelişmiş ve aynı zamanda tarihini ise bu zamanlara kadar en ufak bir bozulma meydana gelmeden korumaktadır. Bu yerleri gezerken Rusya’nın tarihini tamamen hissetmek ve o dönemlere gitmek ise mümkünüdür.

Rusya’nın Para Birimi

Rus Rublesi

Ekonomi alanında oldukça önemli bir konumda olan Rusya’nın para birimi Rus Rublesi’dir. Bu bağlamda ise kendi para birimine sahip olan ülke olarak bilinmektedir. Rus rublesinin tarihi ise çok eski dönemlere dayanmakta olup dünyanın sayılı ekonomisine sahip olan ülkelerden biridir. Para birimi Rus çarlığı ve Sovyetler birliği zamanından itibaren kullanılmaktadır. Geçmişten günümüze kadar değişmeden bu zamanlara kadar ulaşmıştır.

Rusya Ekonomisi

Dünyanın en büyük maden ve enerji kaynaklarına sahip olan bu ülke aynı zamanda dünyanın en büyük doğal gaz üreticisi konumundadır. Bağımsız devletler topluluğunda ise öde gelen ülkelerden biridir. Ekonomik olarak oldukça üst seviyede olan bu ülke GSYİH’ye göre dünyanın en büyük dokuzuncu satın alma güçlerine sahip en büyük dokuzuncu ülkedir.

Rusya Başkenti Ve Bilinen Şehirleri

Bu ülkenin başkenti Moskova’dır. Moskovadan sonra gelen en önemli ve en büyük şehri ise St Petersburg olup eski adıyla ise Leningrad’dır. Diğer önemli şehirleri ise;

 • Kazan
 • Novosibirsk
 • Samara
 • Kaliningrad

Vatandaşların Gelir Kaynakları

Rus vatandaşlarının gelir kaynakları oldukça geniş olup başlıca bilinen ticaret ortakları İtalya, Çin, Amerika, Almanya ve Hollanda’dır. Aynı zamanda başlıca gelen ihracat kalemleri ise, doğalgaz ve petroldür. Dünyanın en büyük doğal gaz üretici olan ülkedir. İhraç edilen başlıca ürünler ise; tekstil ve hazır giyim, kara ulaşım araçları ve bu araçların parçaları, sanayi alanında kullanılan makine ve araçlar, yaş meyveler ve sebzeler gibi pek çok ihraç edilen ürünleri mevcut olup bu alanda oldukça gelişmiş bir ülkedir. Vatandaşlar gelir kaynağını bu bağlamda karşılamaktadır.

Vize Hakkında Bilgi

Rusya’ya yapacağınız seyahatlerde pek çok vize işlemi aşaması bulunmaktadır. Bordo pasaport sahiplerinin ülkemizden yapacağı Rusya seyahatlerinde vize alması zorunludur. Seyahatlerinizin amacı ve süresine uygun olarak farklı vize türlerine başvuru yapıp bu bağlamda vize almanız mümkündür.  Aynı zamanda bu ülkeye gri pasaport veya yeşil pasaport ile gelecekseniz eğer 30 güne kadar vizesiz giriş hakkına sahip olursunuz.

Rusya Konaklama İmkânları

Oldukça gelişmiş bir turizm bölgesi olan Rusya da çok fazla konaklama imkânı mevcuttur. Sizlerin gerek iş gerek turistik olarak yaptığınız seyahatlerde oldukça uygun fiyatları veya oldukça pahalı olan sizlerin bütçenize en uygun olacak şekilde konaklama seçenekleri söz konusudur. Bu ülkeye yapmış olduğunuz seyahatler de dilerseniz sizler otellerde, pansiyonlarda, günlük kiralık dairelerde, butik otellerde kalabilir konaklamanızı ise bütçenize göre belirleyebiliniz. En iyi ve en çok tercih edilen Rusya otelleri ise buralardır;

 • Lotte Hotels
 • Trezzini Palace Hotel
 • Ararat Park Hotel
 • Hotel Astoria

gibi sizlere çok fazla konaklama imkânı vaat eden bu ülkede dediğimiz gibi bütçenize uygun konaklama seçenekleri mevcuttur. Gezmeye ve görmeye doymayacağınız bu ülke sizleri misafir ağırlamak konusunda ise hayran bırakacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.