tren
tren

Almanya Ülke Rehberi

Almanya Ülke Rehberi

Almanya Gezilecek Yerler

Teutoburg Ormanı

Avrupa ve Dünya tarihine yön veren birçok olayın ya sebebi ya da gerçekleştiği yer olan Almanya zengin bir tarihe sahip olduğu gibi doğal güzelliklerini de geleceğe taşımayı başarmış ülkelerden biridir.

Ekonomik olarak gelişirken tarihini ve doğasını korumayı sürdürebilen Almanya günümüzde diğer ülkelere bu konularda örnek olmaktadır. Tarih boyunca hareketli bir coğrafya olan Almanya matbaanın icadı gibi tüm insanlığı geleceğe taşıyan gelişmelerin yanında sürekli yaşanan savaşlarla da anılmaktadır. Tarihçiler ve tarih severler arasında Teutoburg Ormanında karşı karşıya gelen Alman ordusu ve Roma lejyonları mücadelesi büyük önem taşımaktadır. İkinci Dünya Savaşında da birçok çatışma ve muharebeye sahne olan Almanya yaşadığı yıkımın ardından iyi eğitimli, sistemli çalışan, disiplinli ve çalışkan halkıyla birkaç on yılda tekrar ayağa kalkmayı başarmış ve dünyanın en önemli ekonomik güçlerinden biri haline gelmiştir.

Günümüzde hem ekonomik hem kültürel hem de sahip olduğu doğa sebebiyle her yıl milyonlarca kişi ülkeyi ziyaret etmekte, daha fazlası ise sıranın kendilerine gelmesini beklemektedir.

Yöresel Yemekleri

Brezel

Alman yemeklerinden bahsetmeye başlamadan önce ülkede domuz etinin yoğun olarak tüketildiğini hatırlatmak isteriz. Ülkedeki Müslüman sayısının son 50 yılda hızlı artışı sayesinde diğer hayvanların etlerine olan ulaşım kolaylaşmışsa da domuz eti tüketimi ülkede hâlâ devam etmektedir.

Bratwurst ismi verilen ve Nurnberg’te ortaya çıkan domuz sosisleri Almanya’da en fazla talep gören yiyeceklerden biridir. Genelde sokaklarda satılan bir yiyecek olsa da birçok kafe ve restoran da servisini yapmaktadır. Un ve mayadan yapılan Brezel ülkemizdeki simite benzeyen bir üründür ve yine sokaklarda rahatlıkla bulunabilmektedir. Kafe gibi bir yerde yemek isterseniz yanında peynir dilimleri veya soğutulmuş et parçasıyla servis edilmektedir.

İtalya’nın pizzasına benzetilen Flammkuchen hem Almanlar hem de Fransızlar arasında popüler bir yemek. İnce açılan hamurun üzerine dilenen malzemelerin konulup fırınlanması ile yapılan Flammkuchen’in doğuş bölgesi ise kömür madenleri ile ünlü Alsace. Kaynatılarak ya da kızartılarak yapılan Maultaschen ülkemizde çok sevilen mantıya benzese de hamur oranı çok daha düşük ve içi çok daha dolgun. Boyut olarak da daha büyük olan Stutgart kökenli Maultaschen; mantıdan farklı olarak sarmısaklı yoğurt ile servis edilmiyor.

Patates ve pastırma ile sarılmış etten yapılan Rouladen’e servis edilmeden hardal, soğan ve turşu da eklenmektedir. Alman mutfağının önemli ürünlerinden olan bu yemek ülkeyi ziyaret eden birçok kişi tarafından tavsiye edilmektedir. Schweinsbraten yalnızca Almanya’da değil Avusturya ve Çekya’da da çok sevilen, domuz etiyle yapılan bir yemek. Farklı hayvanlara ait etlerle de yapılabilen yemek hem gözü hem de karını doyurmaktadır.

Birçok tatlı çeşidine sahip olan ülkede Apfelstrudel ülkemiz ağız tadına en uygun lezzet olarak öne çıkmaktadır. Elmalı tarta benzeyen tatlının içinde farklı olarak meyve şekerlemesi ile çikolata, fındık veya badem gibi malzemelerde eklenmektedir.

Çok geniş olan Alman mutfağına ait belki en çok bilinen lezzet ise hamburgerdir. Hamburg’dan Amerika Birleşik Devleti’ne gidenlerin yaptığı yöresel sandviçe “hamburger” denmeyesiyle ortaya çıkan bu isim günümüzde dünyanın en çok tüketilen gıdalarından biridir.

Tarihi Yerleri

Neuschwanstein Şatosu

Tarihin en önemli olaylarına şahitlik eden ülkede yüzlerce önemli tarihi mekân bulunmaktadır. Endüstriyel gelişmeler, savaşlar, önemli sosyal ve bilimsel gelişmelerle ilgili ülkede ziyaret edilebilecek yer sayısını tahmin etmek bile mümkün değildir.

Günümüzde en çok dikkat yapılardan biri Harry Potter filmlerinin de seti olarak kullanılan ve filmde de Hogwart’s canlandıran Neuschwanstein Şatosu’dur. Bavyera eyaletinde bulunan şato aynı zamanda bölgedeki birçok tarihi ve doğa güzelliğin görülebildiği Romantik Yol gezisinin de duraklarından biridir.

Gotik mimarinin başyapıtı olan ve tamamlanması 632 yıl süren Köln Katedrali ülkenin bir diğer önemli ziyaret noktasıdır. Berlin’de bulunan Brandenburg Kapısı ülkedeki bir diğer önemli eserlerdendir. Üzerinde bulunan Schadow tarafından yapılan heykel Napolyon’un ülkeyi istilası sırasında Fransa’ya götürülmüş ancak 1814 yılında Prusya Paris’i istila edince geri alınmıştır.

Günümüzde çok ufak bir kısmı geride kalan Berlin Duvarı hem bir devri hem de bir devrin kapanışını simgelemesi açısından dünyadaki en önemli anıtlardan biridir. Duvarın kalan kısımları anıt olarak kabul edilmekte ve koruma altına alınmıştır.

Orta çağdan kalma haliyle korunmayı başarmış Rothenburg ob der Tauber Almanya’nın mutlaka görülmesi gereken bir diğer yeridir. Bavyera eyaletinde yer alan Franconia ilçesinde bulunmaktadır.

Münih’te düzenlenen Oktoberfest, açık hava müzesi kıvamındaki Stutgart, dünyaca ünlü Venedik’ten daha fazla kanal barındıran Hamburg, her taşının altından tarih fışkıran Berlin’de ülkenin mutlaka tecrübe edilmesi ve görülmesi gereken yerlerinden yalnızca bir kaçıdır.

Para Birimi

Euro

Almanya diğer birçok Avrupa Birliği ülkesi gibi 1 Ocak 2002 tarihinde Euro kullanmaya başlamıştır. Bu tarihe kadar milli para birimi Mark olan ülke 1999 – 2002 arasında diğer Avrupa Birliği üyeleri gibi iki para birimini birlikte kullanmış, sonra Mark tedavülden kalkmıştır. Banknotlar ise 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 Euro olarak dolaşımdadır.

Ekonomisi

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’in ardından dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olan Almanya’nın ekonomisi ağır sanayi ve bilgi teknolojilerine dayanmaktadır. Ülkenin gayrisafi milli hasılasının 1/3’lük kısmı endüstriyel üretim, 2/3’ü de hizmet sektörüne aittir. Ülkedeki tarım faaliyetleri çok verimlidir ancak genel gelir üzerinde etkisi çok düşüktür.

Almanya dış ticarette ticaret fazlası veren ender sanayileşmiş ülkelerden biridir. Ülke rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları için yeni teknolojiler geliştirme ve uygulama konusunda dünya lideridir. Yalnızca güneş paneli üretiminde Çin’in gerisinde kalmaktadır.

Yazılım konusunda da dünyanın en ileri devletlerinden biri olan Almanya son kullanıcıdan ziyade profesyonellere ve şirketlere hitap çeşitli tasarım ve hesaplama programları alanlarında uzmanlaşmıştır. Günümüzde en büyük veri tabanı yönetim programlarından birkaçı, özellikle akademik dünyada genel kabul görmüş istatistiki hesaplama programları Almanya’da üretilmektedir.

Dünyanın birçok önemli sanayi şirketi Almanya merkezlidir. Bunlar arasında otomobil, çeşitli araçlar için motor üreten, elektrik ve elektronik komponentler ile yüksek hassasiyete sahip optikler ve sensör üreticileri bulunmaktadır. Son 10 yıldır Fortune Global 500 listesinde her yıl en az 36 Alman şirketi bulunmuştur. Bazı yıllar bu sayı artmıştır.

Ülkenin başkenti Berlin olsa da ekonomik başkent Frankfurt’tur. Avrupa Merkez Bankası dahil pek çok bankanın merkezinin bulunduğu şehir aynı zamanda birçok sigorta ve kredi kurumu tarafından merkez olarak seçilmiştir.

Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

Almanya’nın başkenti Berlin

Almanya’nın en büyük şehri ve başkenti 3.7 milyon nüfusu ile Berlin’dir. Bunu 1.8 milyon nüfusu ile ülkenin kuzeyinde bulunan liman şehri Hamburg izlemektedir. Münih 1.5 milyon nüfusu ile üçüncü, Köln (Cologne) 1 milyon nüfusu ile dördüncü sıradadır. Almanya’nın toplam nüfusu 81 milyon civarındadır.

Vatandaşların Gelir Kaynakları

Gelişmiş ve çok çeşitli olan Almanya ekonomisi iş gücüne birçok fırsat vermektedir. Ancak istihdamın önemli bir kısmı hizmet sektörü tarafından sağlanmaktadır. Bu oran yıllar içinde değişse de son yıllarda ortalama %75 civarında bulunmaktadır. Eğitim, sağlık, konaklama, ulaşım, emlak, finans gibi sektörler hizmet sektörü altında ele alınmaktadır. Üretim (imalat veya endüstri) alanındaki istihdam oranı ise %24 civarında ilerlemektedir. Kalan kısım tarım, ormancılık ve balıkçılık arasında dağılmaktadır.

Vize Bilgisi

Schengen Vizesi

Almanya ülkeye giriş yapmak isteyen bordu (hususi) pasaport sahiplerinden vize talep etmektedir. Yeşil renkli hususi, gri (hizmet) ve siyah (diplomatik) pasaport sahipleri ise 180 günlük zaman dilimi içerisinde 90 gün Almanya’ya vizesiz giriş yapabilmektedirler. Bu sürenin aşılması durumunda vize almaları gerekmektedir.

Almanya’ya vize başvuruları Ankara’da bulunan büyükelçilik veya İzmir ve İstanbul’da bulunan başkonsolosluklar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler için iData Online Randevu Sistemi üzerinden randevu oluşturmak gerekmektedir. Yazılı belge ile kanıtlanabilen acil durumlarda vize başvuruları iData’nın İstanbul Gayrettepe’deki ofisine de randevusuz yapılabilmektedir.

Schengen vize başvurularında parmak izi kaydı olması zorunludur. 59 ay ve öncesinde herhangi bir dış temsilcilik tarafından alınan parmak izleri teknik sorunlar sebebiyle tekrar kullanılamamakta ve tekrar parmak izi alınması gerekmektedir.

Almanya vize başvurusu sırasında birçok evrak istemektedir. Bundan dolayı yüksek çözünürlüklü bir tarayıcı ile renkli yazıcınızın olması tavsiye edilmektedir. Almanya’ya vize başvuruları çok yoğun olduğu için başvurunun ne zaman sonuçlanacağına dair bilgi verilememektedir.

Konaklama

Almanya’da gidilmek istenen şehre göre konaklama olanakları farklılaşsa da, birçok şehirde 2-5 arasında oteller bulunmaktadır. Ayrıca özellikle sanayinin yoğun olduğu bölgelerde koğuş sistemi ile faaliyet gösteren hosteller de bulunmaktadır. Şehirden uzak bölgelerde pansiyon ve apart otellerle beraber farklı konseptlerde hizmet veren birçok konaklama olanağı bulunmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.