tren
tren

Belçika Ülke Rehberi

Belçika Ülke Rehberi

Belçika Gezilecek Yerler

Belçika

Belçika, Batı Avrupa’da Hollanda, Almanya, Lüksemburg, Fransa ve Kuzey Denizi ile çevrili küçük bir ülkedir. Nispeten düz olan bu ülke Brüksel, Ghent ve Anvers’in ana şehirlerini kırsal alanla bağlayan kilometrelerce bisiklet yollarıyla döşenmiştir. Bu nedenle, ülkede beyaz badanalı mezraları, şirin köyleri, Kuzey Denizi kıyıları ve inişli çıkışlı tepeleri ve ülkede sınırlı zamandaki tarım arazilerini keşfetmek kolaydır.

Avrupa’nın en yeşil ülkesi unvanını alan bu ülkenin yeşilliklerini ve kırsal alanlarını görünce bu unvanı hak ettiğine şahit olabiliyorsunuz. Belçika seyahati demek inanılmaz lezzetli çikolatalar, biralar, tarih kokan mimari yapılar ve huzur demektir. Ancak bu harikulade Avrupa ülkesinde bundan çok daha fazlası bulunuyor. Tatilinizi Belçika’yı keşfetmek üzere planlamak isterseniz Belçika gezilecek yerler ve Belçika gezi rehberi notlarımızdan faydalanabilirsiniz.

Yöresel Yemekleri

Stoemp yemeği

Batı Avrupa’nın büyüleyici ülkesi Belçika, dünyanın dört bir yanındaki gurmeler için cennet gibi bir yerdir. Son derece tatmin edici, enfes yemekler ile Belçika yemekleri için midenizde yer açmaya hazır olun. Belçika kızarmış patatesine klasik kızartmalardan farklıdır. Çünkü Belçika usulü bu patates kızartması iki farklı aşamayla ve derin yağda kızartılıyor. Kuzey Denizi’nde bulunan Mosselen-friet midyeleri, Fransa’dakilerden daha etlidir ve Belçika’daki bu geleneksel yemek, beyaz şarap ve klasik sebze suyunda veya geleneksel Belçika birasında pişirilmektedir.

Belçika’nın geleneksel yemeklerinden biri de Stoemp’tir. Bu yemek brüksel lahanası, havuç, bezelye, karnabahar gibi kış sebzelerinin buharda pişirilip ezilmesi ile hazırlanır. Ayrıca sosis ve buna benzer garnitürlerle servis edilir. Bunlara ek olarak Belçika’nın diğer lezzetli yemekleri arasında hutsepot, stoverij, mitrailet, flemish stew gibi yemekler yer alır.

Tarihi Yerleri

Grand Palace

Bazen Belçika’nın tarihini veya kültürünü bir cümleyle anlatmak zor olabilir. Bu kadar farklı bölgeleri olan bir ülkede bu durum şaşırtıcı değildir. Brüksel’de inşa edilen ve mimarinin tüm hareketlerini tanımlayan evler mevcuttur. Bunun haricinde Belçika’nın tarihi atmosferini yansıtan birçok yapı Belçika’nın geçmişine uzanan bir sayfa gibidir. Belçika’nın Dünya Mirası Alanlarının ardındaki hikâyeler ilk bakışta gösterişli veya turistik görünmeseler bile Avrupa’nın bu bölgesinde yapılar oldukça ilginç ve dikkat çekicidir. O zaman Belçika’daki tarihi yerleri hep beraber tanıyalım.

Grand Palace

Brüksel’in merkezi Grand Palace, belediye binası da dâhil olmak üzere gösterişli binalarla heybetli bir meydan oluşturur. Tarihi 1523 yılına dayanan şehrin ana meydanı, 1998 yılında Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Lonca salonlarının görkemli mimarisini keşfedip bir belediye binası turu yapabilirsiniz. Meydan, her ikisi de Brüksel’in özü hakkında iyi bir izlenim veren Brüksel Şehir Müzesi ve Bira Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Nispeten küçük boyutuna rağmen burası Avrupa başkentindeki diğer cazibe merkezlerinden daha fazla ziyaretçi çekiyor.

Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali

Brüksel’in koruyucu azizlerine adanmış St. Michael ve St. Gudula Katedrali tarihi şehir merkezinde heybetli bir figür oluşturuyor. Bu, Mechelen-Brüksel Başpiskoposluğunun ve Mechelen’deki St. Rumbold Katedrali’nin eş-katedralidir. Katedralin iki teraslı kulesi 64 m (210 ft) yüksekliğe ulaşır ve şehrin belediye binasının kulesinden sorumlu aynı mimar olan Jan van Ruysbroeck tarafından tasarlanmıştır.

Brugge’ün Tarihi Merkezi

Bir zamanlar bir orta çağ yerleşimi olan bu sessiz şehir merkezi hala korunmuş Gotik binalara sahiptir ve bir zamanlar esas olarak limanı nedeniyle büyük bir ticaret şehri olarak kabul edilmiştir. Sonsuz çikolata dükkânları, ikili ve üçlü barlar ve mimari tarzların bir karışımını bulmak için Arnavut kaldırımlı sokaklarda yürüyüş yapabilirsiniz.

Kutsal Kan Bazilikası

Kutsal Kan Bazilikası, üzerinde Mesih’in kanının bulunduğu iddia edilen bir bez olan Kutsal Kan kalıntısını içermesiyle bilinir. Kalıntı, Flanders Kontu Alsace’li Derrick’in ikinci haçlı seferi sırasında gösterdiği kahramanlık için bir ödül olarak kalıntıyı aldığı 1150 yılına kadar uzanıyor. 12. yüzyılda inşa edilen bu yapı Brugge’deki tek Romanesk tarzı kilisedir. Üst şapel, Gotik Uyanış tarzında birkaç kez yenilenmiştir.

Para Birimi

Belçika para birimi 2002 yılına kadar Belçika frangı olarak kabul edilmişti.1 Belçika Frangı 100 centiem ile ifade edilir. Ancak ilk Avrupa Birliği ülkelerinden olan Belçika günümüzde Euro para birimini kullanmaktadır. Belçika’da 1,2,5,10,20,50 cent ve 1 ve 2 Euro olmak üzere 8 adet madeni para bulunur. Ayrıca 5, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500 Euro şeklinde de 7 adet banknot bulunur.

Ekonomisi(Ticaret Merkezleri)

Belçika, hem sanayi hem de hizmet sektörlerine dayanan iyi gelişmiş bir serbest piyasa ekonomisine sahiptir. Ülke çoğunlukla uluslararası ticarete bağımlıdır ve ekonomik sektörlerinin neredeyse tamamı ürün ihraç etmeye yöneliktir. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2019 Küresel Rekabet Endeksi verilerine göre Belçika 141 ülke arasında 22. sıraya yerleşmiştir. Belçika’nın ekonomisinin bu kadar gelişmiş olmasının nedenleri arasında coğrafi konumu ve üretken iş kolları yer alır.

Belçika’nın en önemli ticaret merkezleri arasında ATC Air Trade Center, World Trade Center, Finance Tower gibi yerler yer alır. Genellikle Belçika’daki ticaret merkezleri Brüksel kentinde inşa edilmiştir.

Başkenti ve Bilinen Diğer Şehirleri

Belçika’nın başkenti Brüksel

Atlantik Okyanusu kıyısında yer alan Brüksel, Belçika’nın başkentidir. Brüksel Belçika’daki üç federal bölgeden biri olan alanda yer alır. Senne Nehri üzerinde, Charleroi ve Willebroek adlı iki kanalın kesiştiği yerde bulunur. Amsterdam, Paris ve Lüksemburg’a çok yakın olan Brüksel’in birçok yakın ülkeye hızlı tren bağlantısı vardır.

Belçika’nın popüler diğer şehirleri arasında Brugge, Anvers, Gent, Namur, Leuven, Mons, Hasselt, Mechelen, Charleoi gibi büyük ve küçük nüfuslu şehirler vardır.

Vatandaşların Gelir Kaynakları

Belçika’da vatandaşlar genellikle endüstriyel üretim yapan şirketlerde istihdam edilirler. Burada kömür haricinde çok fazla doğal kaynak olmadığı için maden konusunda işletmelerin sayısı yok denecek kadar azdır. Endüstriyel üretim dışında finans sektörü oldukça gelişmiştir. Ayrıca Belçika birçok ülkeye ihraç yapmaktadır. Belçika’nın ihraç ettiği ürünler genel olarak motorlu taşıtlar, makineler, gıda maddeleri ve kimyasal ürünlerdir. Burada ikamet edenler ve çalışmaya gelenler ihracat sektöründe çalışmaktadır.

Belçika Vize Bilgisi

Belçika vizesi turistik, ticari, kültürel, işçi, öğrenci, şoför vizesi gibi kullanım şekillerine ve ziyaret türlerine göre farklılık gösterir. Belçika vize başvurusu akredite acenteler ve Belçika vize başvuru merkezlerinden yapılmaktadır. Belçika Schengen ülke birliği kapsamındadır ve tüm Schengen ülkeleri için belirlenen vize ücreti aynıdır. Vize ücretleri alınacak vize tipine göre farklı olarak fiyatlandırılır.

Belçika’da Konaklama Nasıl Olur?

Belçika, konaklama söz konusu olduğunda herkese hitap edecek çeşitliliğe sahiptir. Belçika’nın daha büyük şehirlerinde bol miktarda otel ve diğer birçok bölgesel yerde de bir veya iki tane otel bulunur. Belçika, biraz lüksten hoşlananlar için 5 yıldızlı, ultra lüks otellere sahiptir. Bu otellerde her çeşit faaliyet alanları, şehrin lüks yemeklerinin yer aldığı restoranlar ve daha birçok ayrıcalık mevcuttur. Ayrıca tüm büyük şehirlerde merkeze iyi ulaşım bağlantılarına sahip kamp alanları vardır. Tüm bu konaklama olanaklarına ek olarak burada B&B’ler veya pansiyonlar gibi küçük aile işletmesi tarzı yerler büyük şehirlerde, küçük kasabalarda ve popüler kırsal bölgelerde bulunmaktadır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik
Hiper Lojistik uluslararası nakliyat hizmetinin doğru adresidir.